zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

„Recyklovaný papír? - leda na záchodech,“ odpověděly studentům banky a ZOO

31.05.2005
Odpady
„Recyklovaný papír? - leda na záchodech,“ odpověděly studentům banky a ZOO

PRAHA – S recyklovaným papírem se pracovníci velkých firem či veřejných institucí setkávají většinou jen na záchodě či v jídelně - ve formě toaletního papíru či ubrousků. Vyplynulo to z průzkumu, který provedli studenti pražských středních a základních škol v rámci soutěže Arniky „Odpad je surovina“.

Jedním z úkolů půlročního projektu kampaně Šetrné papírování bylo oslovit zástupce velkých firem nebo bank a zeptat se jich, zda a jak se ve firmách třídí odpady a zda firmy šetří životní prostředí tím, že používají ekologicky šetrné výrobky. Výsledky svého průzkumu měli studenti prezentovat v tiskové zprávě. Nejlépe se svého úkolu zhostili studenti pražského gymnázia Jana Nerudy, kteří oslovili šest bankovních domů (1) a tři zoologické zahrady (2).

„Banky nás často příjemně překvapily, naopak odpovědi některých ZOO vyvolávaly zklamání. Například ZOO Praha se podle vyhodnocení dotazníku chová k životnímu prostředí v některých ohledech hůře než např. ČSOB,“ zhodnotil výsledky ankety vedoucí skupiny Daniel Zmátlo a doplnil: „Byli jsme vůči zoologickým zahradám více přísní, protože od nich očekáváme tu tolik důležitou a zmiňovanou výchovnou a vzdělávací činnost, vedoucí  k ochraně životního prostředí - domova nejen volně žijících zvířat. A jak jinak druhé přesvědčit, než jít sám příkladem?“

Studenti gymnázia Jana Palacha zase zjistily, že třídění odpadu je málo známým pojmem u jedné z největších českých firem – Českého Telecomu. „Téměř 100 % dotázaných pracovníků si myslí, že na svém pracovišti nemají dostatečné podmínky pro třídění odpadu. (...) V domácnosti přitom odpad třídí úplně všichni,“ napsali studenti ve své zprávě.

Poznámky:

(1) Studentům GJN odpověděly Česká spořitelna, ČSOB a Raiffeisen Bank, neodpověděly Komerční banka, HvB Bank a E-Banka.

(2) ZOO Plzeň, Liberec, Praha

Tiskové zprávy studentů a jejich hodnocení najdete na adrese

http://papir.arnika.org/clanky.shtml?x=236582

Další informace o soutěži Odpad je surovina najdete na adrese

http://papir.arnika.org/soutez-praha.shtml

Projekt sdružení Arnika je realizován s přispěním Magistrátu hl. města Prahy, spolupracující organizace jsou: Ministerstvo životního prostředí, Česká informační agentura životního prostředí a Správa Krkonšského národního parku.

Kontakty na studenty - zástupce nejlepších týmů:

Daniel Zmátlo, Gymnázium Jana Nerudy, Praha 1, mobil: 777 301 287

Radek Doubrava, Gymnázium Budějovická, Praha 4, mobil: 604 288 476

Anna Chytilová, Gymnázium Jana Palacha, Praha 1, mobil: 602 870 468

Ondřej Holý, STŠ Radlická, Praha 5, mobil: 723 075 095

Kontakt na organizátora soutěže Odpad je surovina:

Milan Návoj, vedoucí kampaně Šetrné papírování, sdružení Arnika, tel. 222 781 471, mobil: 731 289 939, e-mail: milan.navoj@arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí