zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pardubický kraj vyzval k založení spalovny odpadu v Opatovicích

06.06.2005
Odpady
Pardubický kraj vyzval k založení spalovny odpadu v Opatovicích

PARDUBICE -- Pardubický kraj vyzval přes protesty obce k založení společnosti na spalování odpadu v Opatovicích nad Labem na Pardubicku. K výstavbě zařízení za zhruba dvě miliardy korun se mají co nejdříve vyjádřit radnice měst, aby se případně na podzim stihla podat žádost o dotace z EU. V případě neúčasti především města Pardubice by ale projekt dále nepokračoval, řekl dnes ČTK krajský radní pro životní prostředí Petr Šilar. Vyjádření Pardubic ČTK zjišťuje.

"Akciová společnost EVO je připravována pro případ, že by tento projekt dostal zelenou rozhodnutím zastupitelstev," prohlásil Šilar. Vstoupit do ní by měly též Chrudim, Holice, Choceň i Hradec Králové a další města. Obce by přitom měly vložit nemalé prostředky a mít zhruba 70procentní podíl. Petici proti výstavbě spalovny podepsalo zhruba 4000 lidí.

Podle ekologů bude obří spalovna plýtvat statisíci tun druhotných surovin. "Spalovna spálí tisíce tun plastů, hliníku, papíru, kompostovatelného odpadu a dalších kvalitních druhotných surovin, které bude nutno opět vytěžit a vyrobit," uvedl Ivo Kropáček z Hnutí DUHA. Činnost spalovny tak podle něj způsobí další znečištění a škody na zdraví i krajině. Přitom by materiály šlo recyklovat.

Další nejasností je podle ekologů případné naplnění kapacity spalovny, která počítá s likvidací asi 100 000 tun odpadu ročně. Množství směsného odpadu podle nich mírně klesá, přičemž se očekává další pokles v následujících letech díky lepšímu třídění, recyklaci a kompostování.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí