zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světové akademie věd žádají opatření proti globálním změnám podnebí

09.06.2005
Ovzduší
Světové akademie věd žádají opatření proti globálním změnám podnebí

Hnutí DUHA apelovalo na české politiky, aby také oni vzali vážně dnešní prohlášení [1] akademií věd velkých zemí světa a začali se snižováním domácích exhalací oxidu uhličitého.

Akademie věd zemí G8 [2], Číny, Brazílie a Indie dnes ve společném prohlášení vyzvaly světové politiky, aby podnikli kroky proti globálním změnám podnebí. „Vědecké znalosti o změnách klimatu jsou už dostatečně přesné na to, aby opravňovaly státy k urychleným opatřením. Je klíčové, aby všechny země rozhodly o ekonomicky efektivních krocích, které mohou podniknout teď, a přispěly tak k podstatnému a dlouhodobému snížení emisí skleníkových plynů.“ Prohlášení zároveň navrhuje konkrétní opatření.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Prohlášení dobře ilustruje, jak se česká veřejná debata o tomto problému naprosto míjí s podstatou věci. Určitá míra nejistoty bude panovat vždy. To platí v každém vědeckém oboru, který pracuje se statistickou pravděpodobností, a klimatologie mezi ně patří. Účelem prohlášení není prezentovat nové výsledky, nýbrž shrnout stav vědeckého poznání. Současné vědecké výsledky jsou dostatečné na to, abychom věděli, že pokračující exhalace skleníkových plynů mohou vážně změnit světové podnebí. Akademie věd se shodly v klíčové otázce – zda už teď odborníci vědí dost na to, aby politikům poradili, že musí znečištění snížit. Odpověď zní ano.“

Kontakt:             Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Kompletní prohlášení akademií věd na stránkách americké Národní akademie věd:

www.nationalacademies.org

[2] Akademie věd USA, Velké Británie, Kanady, Německa, Francie, Itálie, Japonska a Ruska.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí