zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Země pro člověka, člověk pro Zemi

09.06.2005
Příroda
Země pro člověka, člověk pro Zemi

V Roželově u Rožmitálu pod Třemšínem o víkendu vyvrcholilo přijetím závěrečného „Prohlášení“ devítidenní setkání Sněmu dětí ČR pro životní prostředí (SDČR-ŽP), který se letos zaměřuje na problematiku ekologie krajiny ve vztahu k jejímu využívání a ovlivňování člověkem v minulosti, současnosti i budoucnosti. Toto setkání organizuje již dvanáctým rokem vždy na přelomu května a června Agentura Koniklec. Letošní ročník probíhá díky finanční podpoře programu Státního fondu životního prostředí ČR. Text prohlášení je přílohou  této tiskové zprávy a je určen centrálním orgánům státní správy a poslancům Parlamentu ČR.

Téma „Země, lidé a životní prostředí“ účastníky velice zajímá. Hovoří o tom i  vysoká účast na letošním setkání. Mládež baví  poznávat vlastnosti země hrou, pokusy, ale také při odborných přednáškách, které se zde konaly,“ komentoval letošní setkání SDČR-ŽP jeho hlavní organizátor, Václav Bratrych z Agentury Koniklec. Čtyřicetdvě děti reprezentující jednotlivé kraje z celé České republiky se v závěru devítidenního setkání shodly na tom, že stav využívání a ovlivňování ekologie krajiny je v ČR i přes značné zlepšení stále vážným problémem. Za závažné považují: obtížnost nalezení celistvého území, kde probíhají přirozené přírodní procesy, potřebu omezení výstavby supermarketů a průmyslových budov na zelených loukách, nutnost omezení automobilové dopravy a těžby dřeva v maloplošných chráněných územích. Navrhují usnadnit zemědělcům přechod na ekologické zemědělství, omezení používání pesticidů a jejich nahrazení biologickým bojem. Doporučují adekvátní rekultivaci rozsáhlých povrchových dolů a vyšší využití alternativních zdrojů energie namísto uhelných elektráren.

Setkání vyvrcholilo v závěru týdne, kdy mohli členové Sněmu dětí v  rámci panelové diskuse v Praze  prezentovat svou půlroční práci a vyslechnout odpovědi na své otázky, jež si na základě své činnosti a získaných informací z přednášek vytvořili. Přes neúčast pozvaných zástupců z ministerstva průmyslu a ministerstva zemědělství, Mostecké uhelné společnosti, Ředitelství silnic a dálnic a odpadářské firmy A.S.A. odpovídali na otázky mladých lidí senátor Ing. Jiří Brýdl, náměstek ministra životního prostředí RNDr. František Pojer a další zástupci ze SFŽP ČR, středočeského krajského úřadu a ze sdružení ČSOP a Hnutí Duha.

V  průběhu panelové diskuse byla též slavnostně zahájena výstava prací žáků základních škol a gymnázií zapojených do projektu "Krajina mého domova".

Elektronické podoby obou dokumentů spolu s fotografiemi z „devítidenního setkání v Roželově“ a dalšími zajímavostmi jsou k dispozici na adrese http://sdcr.koniklec.cz.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí