zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výstava o světových pralesích v botanické zahradě v Brně

10.06.2005
Příroda
Výstava o světových pralesích v botanické zahradě v Brně
Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace a Botanická zahrada Masarykovy univerzity v Brně pořádají výstavu fotografií o světových pralesích a jejich postupujícím zániku. Expozice, sestavená z celobarevných fotografií a informačních panelů, bude doprovázena projekcemi krátkých dokumentárních filmů o pralesech v různých částech světa a snahách Greenpeace o jejich záchranu. Výstava bude otevřena v tropickém skleníku Botanické zahrady Masarykovy univerzity v Brně od 13. června do 17. července, denně od 9 do 15 hodin.

Expozice, kterou již mohli shlédnout návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy, představí jednotlivé typy pralesů nacházejících se v odlišných geografických oblastech. Ukáže jejich rostlinné bohatství a také rozmanitou faunu. Výstava bude také dokumentovat kritický stav pralesů a jejich rostoucí ohrožení v důsledku masívní průmyslové těžby dřeva. Každý prales bude zosobňovat vybraný živočich, který je na pokraji vyhubení. „Pralesy hrají základní roli všeho života na zemi. Regulují podnebí, filtrují vzduch, čistí vodu a zabraňují erozi. Jsou také opravdovými pokladnicemi ukrývajícími největší různorodost pozemských druhů. Jen deštné pralesy samy o sobě jsou domovem milionů druhů zvířat a rostlin, což dohromady tvoří přibližně dvě třetiny pozemské flóry a fauny. V tropech je možné nalézt až 500 různých druhů stromů na jednom hektaru,“ řekla Petra Krystiánová z Greenpeace ČR.

Podle informací Greenpeace jsou světové pralesy vážně ohroženy a jejich ničení nabývá drastických rozměrů. Zničeno již bylo přibližně 80 procent všech pralesů. Přitom každé dvě sekundy je vymýcena plocha o rozloze fotbalového hřiště.

„Největší hrozbou pro pralesy je průmyslové kácení. Obrovské množství dřeva je dopravováno do USA, Japonska a Evropy, kde jsou použity nejen k výrobě nábytku, ale i překližkových dýh a dokonce papíru včetně toaletního. Bez přehánění tak můžeme říci, že staleté kmeny vzácných stromů často končí na záchodech západního světa,“ vysvětlila Krystiánová.

Greenpeace vede již mnoho let celosvětovou kampaň za záchranu pralesů. Snaží se také prosadit, aby všechni dřevozpracovatelé používali pouze certifikované dřevo, které pochází z legální, kontrolované těžby.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí