zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kyselý déšť klesl, špatné hospodaření dál škodí lesům

14.06.2005
Les
Kyselý déšť klesl, špatné hospodaření dál škodí lesům

Dědictví kyselých dešťů bude dál poškozovat české lesy, pokud se v nich razantně nezmění způsob hospodaření, varovalo Hnutí DUHA před nedělním zahájením významné mezinárodní konference o tomto problému v Praze [1].

 

Ačkoli znečištění z elektráren a průmyslu kleslo, stromy nadále umírají. Vinu nese hlavně narušení chemické skladby půdy. Problém se nepodaří vyřešit, pokud se nezačnou více sázet listnaté a smíšené porosty, které do lesů přirozeně patří.

 

Nejčastějšími stromy českých lesů původně byly buky a duby. Smrk přirozeně roste jen na 11 % území. Ale většina lesa byla přeměněna na umělé smrkové monokultury, které jsou náchylnější na chemické změny půdy i na vichřice, sucho a škůdce. Přesto se i dnes nadále sází více smrku než všech listnáčů dohromady [2].

 

Musí se také omezit holosečné kácení, které dál poškozuje půdu. V lese je rovněž nutné ponechávat určitou část dřeva k zetlení, aby zde zůstávaly alespoň nějaké živiny.

 

Taková opatření doporučila také podrobná dvousetstránková odborná zpráva o příčinách hynutí lesů, kterou si v roce 2001 nechala zpracovat vláda. Hnutí DUHA prosazuje reformu lesního zákona, která by zajistila lepší hospodaření.

 

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy v Hnutí DUHA, řekl:

„Dědictví po kyselých deštích se nepodaří vyřešit bez razantní změny lesního hospodaření. Do lesů musí přijít více buků a dubů, které tam přirozeně patří. Omezit se musí také holosečné kácení a v porostech musí zůstat část dřeva k zetlení kvůli živinám. Přesto se stále sází více smrku než všech listnáčů dohromady. Umělé a nestabilní smrčiny tak i nadále budou převažovat nad zdravými lesy s místními druhy stromů.“

 

 

Kontakt: Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz

 

 

Poznámky:

[1] Konference Acid Rain 2005 začíná v neděli v Praze. Více informací na www.acidrain2005.cz

[2] Zpráva o životním prostředí České republiky v roce 2003, MŽP, Praha 2004, str. 97
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí