zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká drůbež zaplatila stotisícovou pokutu za nedostatky farmy ve Velkém Malahově

15.06.2005
Zemědělství
Česká drůbež zaplatila stotisícovou pokutu za nedostatky farmy ve Velkém Malahově

Společnost Česká drůbež zaplatila Dětem Země smluvní pokutu za některé nedostatky farmy nosnic ve Velkém Malahově. Děti Země tyto peníze využijí pro kampaň za zlepšení životních podmínek hospodářských zvířat ve velkochovech

Česká drůbež zaplatila 100.000 korun Dětem Země za porušení některých závazků vyplývajících ze smlouvy, kterou v lednu 2003 se sdružením uzavřela (1). Jedná se především o nedodržení vyhláškou (2) stanovené minimální plochy pro jednu slepici, k němuž došlo umístěním nadměrného počtu zvířat do většiny klecí.

“Aby pro nás bylo přijmutí pokuty morálně přijatelné, rozhodli jsme se, že celou částku použijeme na náš nový projekt zaměřený na zlepšení životních podmínek zvířat ve velkochovech,” vysvětluje další postup Martin Hyťha z Dětí Země. Zmíněný projekt si klade za hlavní cíl kontrolovat dodržování právě té vyhlášky, která byla Českou drůbeží porušena, a to v celé České republice.

“Přijmutí pokuty v žádném případě neznamená, že se o farmu ve Velkém Malahově přestaneme zajímat. Naopak – nadále trváme na dodržování dříve uzavřené smlouvy i platných zákonů,” zdůrazňuje Hyťha. “V brzké době se například v souladu se smlouvou chystáme ke zřízení věcného břemene na pozemky obklopující stávající halu pro chov nosnic, v budoucnu budeme dohlížet především na dodržení podmínek chovu zvířat.”

Výše pokuty byla stanovena mimosoudní dohodou: v případě, že by na ni investor nepřistoupil, hrozil mu soudní spor o mnohem vyšší částku. “I nadále jsme přesvědčeni o tom, že živočišné velkochovy týrají zvířata a nepřípustným způsobem zasahují do jejich práv. Farma ve Velkém Malahově je naší zásluhou alespoň o něco humánnější, než ty ostatní.” uzavřel Hyťha.

pozn.:

(1)     Smlouva o omezení rozsahu kapacity farem pro chov drůbeže společnosti Česká Drůbež, a.s., v okrese Domažlice, minimalizaci a kompenzaci jejich vlivů na životní prostředí a budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene uzavřená dne 16.1.2003

(2)     vyhláška č. 191/2002 Sb., o technických požadavcích na stavby pro zemědělství

Pro podrobnější informace je možno kontaktovat:

Martin Hyťha, Děti Země: 377 240 772

Petr Červený, Česká drůbež: 602 249 347

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí