zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z Jihočeské univerzity

16.06.2005
Příroda
Z Jihočeské univerzity

Smlouva o vědecké spolupráci a výměně mezi JU a Keplerovou univerzitou v Linci byla 13. 6. podepsána
13. června 2005 byla v Linci podepsána „Kooperační smlouva o vědecké spolupráci a výměně“ mezi Univerzitou Johannese Keplera v Linci (Johannes Kepler Universität Linz) a Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích.

Podpis smlouvy mezi partnerskými univerzitami je vyjádřením uznání významu dlouholeté mezinárodní spolupráce a vzájemné výměny ve vědeckém výzkumu a výuce. Smlouva byla koncipována s vědomím výzvy k evropské integraci a ve snaze držet krok s tímto vývojem.

Vztahy obou univerzit mají počátek v roce 1990, kdy byla uzavřena smlouva o partnerství a spolupráci mezi Agronomickou fakultou a Univerzitou J. Keplera v Linci. Následovala smlouva z roku 1999 na pětileté období, jejíž platnost nyní končila a nastal čas pro její obnovení. Návštěva vedení Univerzity J. Keplera na Jihočeské univerzitě v polovině listopadu minulého roku oboustranou vůli k tomuto kroku jednoznačně potvrdila..

Kooperační smlouvu o vědecké spolupráci a výměně podepsali rektoři univerzit – za Jihočeskou univerzitu prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc., za rakouskou stranu byla smlouva podepsána Univ. Prof. Dr. Rudolfem G. Ardeltem a prorektorem pro zahraniční vztahy Univ. Prof. Dr. DDr.h.c. Friedrichem Schneiderem.
Oblasti spolupráce: podle míry možností je zamýšlena
výměna
· vyučujících, vědeckých pracovníků a studentů (hostitelské přednášky, studijní pobyty,                 společné studijní programy),
· studijních plánů , studijních materiálů,
· publikací a informací.
spolupráce
· týkající se vybraných vědeckých projektů,
· při vědeckých zasedáních, seminářích apod.
zvláštnímu zájmu se těší
· příprava studijního programu biologická chemie,
· spolupráce v oblasti hospodářských věd, především podnikové ekonomie a makroekonomie.
Kooperační záměry mohou být realizovány univerzitami, fakultami, katedrami, resp. ústavy nebo jednotlivými vědeckými pracovníky.
Smlouva nahrazuje dosavadní smlouvu mezi oběma subjekty a byla uzavřena na dobu pěti let.

“Keplerova univerzita poskytuje studium ve vědách sociálních, ekonomických, právních, technických a přírodovědných, svým zaměřením tedy není zásadně odlišná od naší univerzity (ani co do velikosti), a tak si můžeme být partnersky prospěšní.“, říká rektor Jihočeské univerzity prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc., a pokračuje: „ I toto setkání a následný podpis smlouvy byly velmi příjemným potvrzením oboustranného zájmu ke spolupráci. Uvědomujeme si, že spojeným vědeckým a pedagogickým úsilím můžeme připravit skutečně kvalitní studijní obor biologická chemie, který vyplní chybějící vzdělávací základnu v geografickém prostoru od Prahy na jih až po Vídeň. V současné době probíhají práce na přípravě akreditace tohoto oboru, který by se měl přednášet v angličtině. Budeme také usilovat o to, aby studenti po absolvování tohoto oboru, který by pravděpodobně studovali jak na JU, tak v Linci, získali dva diplomy, z Jihočeské univerzity a z Univerzity J. Keplera. Každoročně by mohlo být přijímáno 15-20 studentů tohoto oboru. Věříme, že propojení biologie (úspěšné zejména na BF JU) s úspěšnou lineckou chemií by mohlo být interdisciplinárně velmi nosným studiem, o které budou mít zájem studenti z obou stran pomyslné hranice. Budeme se snažit, aby v roce 2007 mohli takto koncipovaný obor začít studovat první maturanti a maturantky.“

Hana Bumbová

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí