zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti Země vyhrály soud nad Magistrátem města Plzně

16.06.2005
Obecné
Děti Země vyhrály soud nad Magistrátem města Plzně

Krajský soud dal za pravdu Dětem Země ve věci chybějícího územního rozhodnutí na stavbu parkoviště

V loňském roce podala plzeňská pobočka Dětí Země správní žalobu na Magistrát města Plzně ve věci stavby parkoviště v Manětínské ulici. K té totiž nebylo vydáno územní rozhodnutí ani nebylo vedeno územní řízení. Krajský soud nyní názor Dětí Země potvrdil a stavební povolení jako nezákonné zrušil.

“Překvapilo nás, že zjevnou nezákonnost ve správním řízení potvrdil i vedoucí odboru stavebně-správního Jiří Balihar. Nutnost vydání územního rozhodnutí pro stavbu tohoto typu je přitom zřejmá i laikovi, který si přečte stavební zákon,” vysvětluje Martin Hyťha z Dětí Země.

Navíc se Jiří Balihar účastnil formou písemného stanoviska už prvostupňového řízení a následně rozhodoval o odvolání Dětí Země. “Soud shledal tento zásah do obou stupňů řízení též protizákonným,” doplňuje Hyťha.

Magistrát může proti rozhodnutí soudu ještě podat do dvou týdnů kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Pokud tak neučiní, věc se vrací k dalšímu řízení městu. To musí zároveň zaplatit Dětem Země náklady na soudní poplatky ve výši 2.000 Kč.

První vadné rozhodnutí vydal odbor výstavby ÚMO Plzeň 1 8.1.2004, který vůbec nevzal v potaz námitku Dětí Země proti nezákonně chybějícímu územnímu řízení. Děti Země se odvolaly k Magistrátu města Plzně, který toto vadné rozhodnutí 12.3.2004 potvrdil.

Pro podrobnější informace je možno kontaktovat:
Martin Hyťha, Děti Země: 377 240 772
Martin Marek, Děti Země: 775 055 665
Jiří Balihar, vedoucí odboru stavebně-správního Magistrátu města Plzně: 378 034 101
JUDr. Ivana Čadková zastupující Magistrát města Plzně: 377 241 256
Ing. Zdeněk Hanzelín, vedoucí odboru výstavby Úřadu městského obvodu Plzeň 1: 378 036 060

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí