zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tragický pokles ceny medu ničí včelaře

16.06.2005
Zemědělství
Tragický pokles ceny medu ničí včelaře

Českokrumlovsko - Dovoz levného medu likviduje české včelařství. Výkupní cena medu je už tak nízká, že se včelařům vůbec nevyplatí včely chovat.

"V pekárně za kilo medu dávají 28 korun! Jako za litr benzinu! Za to to není možné dělat," je zdrcen Jan Duda z Loučeje, který pečuje o 23 včelstev. Rozhořčený není sám. Včelařů poslední dobou rychle ubývá, ztrácejí zájem o zatoulané roje, ačkoliv dřív byli ochotni udělat cokoliv, aby včelí roj získali. "Odběratelé podrážejí cenu medu. Na ceně se domluvili a nikdo včelařům víc nedá," je přesvědčen Jan Duda. "V minulosti vždy platilo, kolik stálo máslo, tolik stál med," dodal.

Jenomže nyní cenu určuje zákon nabídky a poptávky. Když je medu dost, cena klesá. Ovšem náklady na včelaření na domácí půdě závratně rostou. Pokud včelař včelám odebírá med, musí jim ho na zimu pro zdárné přezimování nahradit cukrem. Kilogram cukru ale stojí kolem 24 korun. "Nechutně drahé je i zařízení a včelařské pomůcky a potřeby," doplnil včelař z Brloha Jan Pecha. Zařízení a pomůcky totiž musí být z nerez materiálu, a to leze do peněz. "Včelaření - pokud se nedělá ve velkém - se dá dnes provozovat pouze jako koníček, který si na sebe občas něco vydělá. Práce kolem včel už se vůbec nedá počítat, pak by to byla činnost hluboce prodělečná," dodal.

"Nekvalitní medy z dovozu nestojí za nic," míní Jaromil Botek z Českého Krumlova. "My ho v marketech nekupujeme. Zásadně ho odebíráme od domácích včelařů, protože český med je vysoce kvalitní," dodal.

VÝKUPNÍ CENY KVĚTOVÝ MED

Rok 2003

70 Kč/kg

Rok 2004

50 Kčkg Rok 200528 Kč/kg

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí