zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Perný půlrok na obzoru

17.06.2005
Chemické látky
Perný půlrok na obzoru
Velká Británie se hodlá zaměřit na podnikání. Jakmile usedne 1. července do předsednického křesla Evropské unie po Lucembursku, chce se vrhnout do odstraňování nepotřebných pravidel a byrokracie a ulehčit tak život všem podnikatelům. Pomoci by jí v tomto ohledu mohly on-line konzultace Evropské komise, která se prostřednictvím internetu začala ptát firem, jak by si ony představovaly vylepšení podnikatelského prostředí a snížení administrativního zatížení. Od 1. června se každý může k tomuto tématu vyjádřit na adrese: europa.eu.int Shromážděné informace budou shrnuty a zhodnoceny v tzv. Red Tape Observatory ("Byrokratické observatoři") a budou se jimi zabývat příslušné útvary Komise.

Mimo oblast podnikání čekají Británii tři legislativní oříšky: směrnice pro registraci, testování a povolování chemických látek (REACH), směrnice o službách a agenda ohledně plného otevření finančních trhů EU. Všechny představují podle expertů spoustu práce.

Navrhovaná reforma chemické politiky patří mezi nejkontroverznější kousky legislativy v unijní historii. Vyvolává rozpory mezi zastánci čistého životního prostředí a ochrany lidského zdraví, kteří poukazují na to, že návrh nejde z hlediska ochrany dost daleko, a zástupci průmyslu, kteří tvrdí, že naopak požaduje až příliš. Británie proto slibuje, že se pokusí vybalancovat direktivu tak, aby byly obě strany spokojené.

Jednoduché to Britové nebudou mít ani v případě směrnice o službách. Ta vyvolala silnou debatu o budoucím ekonomickém směřování Evropy, která se částečně odrazila i v negativním výsledku francouzského referenda o ústavě. Analytikové se obávají, jaký bude vlastně osud podnikatelsky či protržně orientovaných zákonů, když Francouzi dali jasně najevo svou nevoli s tím, co vnímají jako anglosaský model Evropy, založený na otevřené tržní ekonomice a volné konkurenci. Obávají se ztráty pracovních míst a sociálních jistot.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí