Perný půlrok na obzoru
Velká Británie se hodlá zaměřit na podnikání. Jakmile usedne 1. července do předsednického křesla Evropské unie po Lucembursku, chce se vrhnout do odstraňování nepotřebných pravidel a byrokracie a ulehčit tak život všem podnikatelům. Pomoci by jí v tomto ohledu mohly on-line konzultace Evropské komise, která se prostřednictvím internetu začala ptát firem, jak by si ony představovaly vylepšení podnikatelského prostředí a snížení administrativního zatížení. Od 1. června se každý může k tomuto tématu vyjádřit na adrese:
europa.eu.int Shromážděné informace budou shrnuty a zhodnoceny v tzv. Red Tape Observatory ("Byrokratické observatoři") a budou se jimi zabývat příslušné útvary Komise.
Mimo oblast podnikání čekají Británii tři legislativní oříšky: směrnice pro registraci, testování a povolování chemických látek (REACH), směrnice o službách a agenda ohledně plného otevření finančních trhů EU. Všechny představují podle expertů spoustu práce.
Navrhovaná reforma chemické politiky patří mezi nejkontroverznější kousky legislativy v unijní historii. Vyvolává rozpory mezi zastánci čistého životního prostředí a ochrany lidského zdraví, kteří poukazují na to, že návrh nejde z hlediska ochrany dost daleko, a zástupci průmyslu, kteří tvrdí, že naopak požaduje až příliš. Británie proto slibuje, že se pokusí vybalancovat direktivu tak, aby byly obě strany spokojené.
Jednoduché to Britové nebudou mít ani v případě směrnice o službách. Ta vyvolala silnou debatu o budoucím ekonomickém směřování Evropy, která se částečně odrazila i v negativním výsledku francouzského referenda o ústavě. Analytikové se obávají, jaký bude vlastně osud podnikatelsky či protržně orientovaných zákonů, když Francouzi dali jasně najevo svou nevoli s tím, co vnímají jako anglosaský model Evropy, založený na otevřené tržní ekonomice a volné konkurenci. Obávají se ztráty pracovních míst a sociálních jistot.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?