zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vstupte, láká kraj do spalovny

21.06.2005
Odpady
Vstupte, láká kraj do spalovny

Pardubice - Dnes se rozhodne o osudu plánované spalovny odpadů v Opatovicích. Pardubice se buď připojí ke kraji, anebo projekt za dvě miliardy korun zamítnou. A ten by pak byl zřejmě odložen na neurčito.

Dnes zastupitelé Pardubic rozhodnou, zda krajské město vstoupí do a. s. EVO - společnosti, která bude připravovat stavbu spalovny komunálních odpadů v areálu elektrárny v Opatovicích nad Labem.

Na jejich ano nebo ne netrpělivě čeká Pardubický kraj, jenž k založení EVO vyzval, ale i ekologičtí odpůrci stavby. Bez podpory významných dodavatelů odpadů z východních Čech, kterými jsou velká města, totiž akce spalovna skončí. Hradec Králové účast na stavbě odmítá, a proto váhá i Královéhradecký kraj.

Neznečišťují prostředí?

"Mohlo by se stát, že ve finančních problémech spojených s realizací a provozem tohoto projektu za více než dvě miliardy korun zůstane město Pardubice samo," varuje před spalovnou Adam Záruba, předseda základní organizace Českého svazu ochránců přírody Orlice v Hradci Králové.

"Pardubičtí zastupitelé by měli peníze raději investovat do lepších recyklačních služeb pro občany, aby bylo stejně snadné odpady třídit, jako je házet do popelnice," dodává další ekolog Ivo Kropáček z hnutí Duha.

Pardubický kraj naopak stavbu spalovny prosazuje. Hlavně proto, že další skládkování odpadů bude do pěti let v EU zakázáno, a i po recyklaci a kompostování stále zůstávají nějaké zbytky, které je třeba zlikvidovat.

"Spalovny mají dnes takový standard, že neznečišťují prostředí," tvrdí náměstek hejtmana Roman Línek.

Odloženo: Na neurčito

Pokud dnes zastupitelé Pardubic výzvu kraje k založení a. s. EVO schválí, budou zahájeny přípravné práce na dokumentech akciové společnosti a na finální žádosti o finanční podporu z Fondu soudržnosti Evropské unie. Dotace by mohla pokrýt až 70 procent nákladů.

EVO může být sice založena jen několika málo subjekty, ale vstup Pardubic je velmi podstatný. Bez jejich účasti bude projekt zřejmě odložen na neurčito. pro )

Stavba spalovny by stála 68 milionů eur. Budovat se může začít v letech 2008 až 2009, ale jen když projekt získá podporu.

Pokud dnes zastupitelé Pardubic výzvu k založení a. s. EVO schválí, budou zahájeny práce na žádosti o podporu z EU.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí