zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kroměřížská radnice přemění bývalou skládku v městský park

29.06.2005
Odpady
Kroměřížská radnice přemění bývalou skládku v městský park

ZLÍN -- Kroměřížská radnice se rozhodla během několika let proměnit bývalou skládku v místní části Zachar na městský park. Skládka už má za sebou úspěšnou rekultivaci, od letošního roku zde začne postupná výsadba. Úprava někdejšího odkladiště komunálního odpadu přijde radnici na asi dva miliony korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Projekt je rozdělen do několika etap. V tomto roce se počítá s výsadbou stromů a keřů na svazích a okrajových částech lokality, které jsou dnes zatravněné a navazují na okolní pole. "Ve druhé etapě se počítá s výsadbou samostatně stojících stromů a dotvořením porostů," uvedl Martin Posolda z odboru služeb kroměřížské radnice. Ve třetí fázi úprav se vybuduje vstupní brána a komunikace, nakonec se do parku doplní mobiliář a vystaví dětské hřiště.

Lokalita zůstane pro obyvatele města prozatím uzavřená, na skládce totiž stále probíhají biochemické procesy. Rozkladem navezeného materiálu vzniká bioplyn, který město odčerpává jako ekologický zdroj energie pro vytápění a ohřev vody. Proto se stávající vegetační úpravy zatím týkají jen dřevin s plytkým kořenovým systémem.

Na úpravách by se měli kromě města finančně podílet také sponzoři. "Letošní první část vegetačních úprav pomůže financovat pivovar, který Kroměříž zahrnul do svého projektu zaměřeného na podporu zlepšování životního prostředí ve městech. Společnost na to uvolnila čtvrt milionu korun," dodal Posolda.

Jana Mokrejšová
Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí