zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatele trápí hluk od dálnice

01.07.2005
Hluk
Obyvatele trápí hluk od dálnice

Žďárek - Obyvatele Žďárku trápí hluk vozidel z přilehlé dálnice, která lemuje část obce. Jasně to vyplynulo z nedávného průzkumu veřejného mínění. Nejvíc žádostí místních směřovalo právě k odhlučnění obce od dálnice, i proto vnímají žďárečtí zastupitelé nadměrný hluk jako jeden z nejpalčivějších problémů.

V době, kdy se tu dálnice budovala, vznikla dlouhá protihluková stěna k odhlučnění druhého "břehu". Zábrana tak teď nemalé procento hluku odráží směrem na Žďárek.

"Pochopitelně jsme žádali Ředitelství silnic a dálnic o pomoc, načež sem přijeli změřit míru hluku. Norma je ale bohužel postavena tak, že naměřené decibely nepřekročily danou mez," řekla starostka Žďárku Iva Havlíková. Výsledky měření tedy nikoho nezavazují k řešení situace, proto se zatím Žďárečtí s nadměrným hlukem potýkají dál.

"V každém případě je to ale pro nás problém, který chceme řešit. Požádali jsme o komplexní pozemkovou úpravu a doufáme, že v rámci ní budou kolem dálnice vymezeny pozemky určené k osázení. Les by byl ideální protihlukovou zábranou," sdělila starostka.

Hluk od aut svištících po dálnici by sice nevymizel, protože bývá slyšet i v kilometry vzdálených Jenišovicích, situace by se ale výrazně zlepšila. "Projíždějící vozidla budou stejně slyšet, ale ne tolik, a především by šlo o psychologickou výhodu - auta by nebyla vidět," vysvětlila Iva Havlíková.

Pozemky, které by obec ráda zasázela, patří obci i soukromým majitelům. Podle starostky by ale jejich získání pro zasázení neměl být problém. "Teď sázíme na komplexní pozemkovou úpravu, která by tento problém měla vyřešit. Na samotné osázení dřevinami by ale obec neměla potřebné finance, proto se snažíme získat peníze z jiných zdrojů," uzavřela Iva Havlíková.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí