zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodním záchranářům začala sezona

14.07.2005
Voda
Vodním záchranářům začala sezona

VÝCHODNÍ ČECHY - Prvním místem na mistrovství republiky družstev Integrovaného záchranného systému - vodní záchranné služby, které se před nedávnem konalo v Jesenici, a prvním místem na Slezské hartě, jež je mistrovstvím profesionálních hasičů, zahájili letošní sezonu vodní záchranáři z místní skupiny Vodní záchranné služby (VZS) Pastviny. Její členové se rekrutují jak z Královéhradeckého, tak z Pardubického kraje.

Zvítězit v tvrdé konkurenci nebylo nijak jednoduché, prohlásil místopředseda místní skupiny VZS Jan Sündermann s tím, že zatímco na mistrovství republiky VZS obhajovali loňské vítězství, na Slezské hartě byli na prvním místě mezi 16 družstvy z celé republiky letos již počtvrté. Mezi soutěžní disciplíny patřila např. kardiopulmorální resuscitace, záchrana tonoucího z vody, ošetření kombinovaného zranění, slalom s člunem aj., kde museli členové pětičlenného družstva VZS předvést jak fyzické, tak především odborné znalosti a dovednosti.

Současnou hlavní prázdninovou činností místní skupiny VZS jsou pravidelné služby na vodních nádržích. Od poloviny června do poloviny září se od r. 1973 denně střídají dvoučlenné hlídky záchranářů na přehradní nádrži Pastviny na Ústeckoorlicku. Právě zde mají vodní záchranáři za dobu své činnosti na svém kontě více než 200 zachráněných životů a tisíce ošetření první pomoci. Jen v loňské sezoně evidovali záchranáři dvě přímé záchrany života tonoucích a 540 ošetření na šesti východočeských lokalitách. Mezi ně patří vodní nádrže Pastviny, Seč a Rozkoš, které dobrovolně a na úkor svého volného času či dovolené ošetřují .

V současném období se jako plavčíci střídají i na letních koupalištích, a to na královéhradeckém Stříbrném rybníce, v Třebechovicích pod Orebem, v Chlumci nad Cidlinou, v Letohradě, v Ústí nad Orlicí aj.

Místní skupina VZS Pastviny má v současné době 74 členů, z nichž zhruba třetina je aktivních. Ve svých řadách má skupina VZS i 30 dětí. Hlavní náplní práce s dětmi je podle Sündermanna vodní záchranná činnost, plavání, první pomoc, potápění a orientace aj.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí