zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sladkovodní ryba větší než grizzly

23.07.2005
Voda
Příroda
Sladkovodní ryba větší než grizzly

Sumec, kterého ulovili thajští rybáři 1. května na řece Mekong, je pravděpodobně největší sladkovodní rybou na světě, která kdy byla chycena a její velikost důvěryhodně zdokumentována. Ryba velká jako medvěd grizzly měřila 2,7 metrů a vážila 293 kilogramů.


Foto: Suthep Kritsanavarin

Tato ryba patří k zvláštnímu druhu zvanému Mekongský obří sumec. Ve volné přírodě jim podle mezinárodní organizace IUCN hrozí vyhynutí, a tak v Thajsku běží program na jejich záchranu. V jeho rámci se rybám podávají látky stimulující plodnost.

Obří kus na fotografiích byl v péči rybářské organizace, která se snažila udržet jej při životě. Navzdory jejich úsilí ale tato samice uhynula a byla později snědena místními z vesnice Hat Khrai.

"Místní obyvatelé považují tento druh sumce za posvátnou rybu, její pomalý pohyb u dna řeky jim totiž připomíná meditujícího mnicha," říká Zeb Hogan, biolog, který zkoumá velké sladkovodní ryby. Hogan pracuje pro WWF a pro National Geographic Society, která dotuje jeho výzkumy z grantů. Číňané zase věří, že jíst tuto rybu posiluje inteligenci a prodlužuje život.


Foto: Suthep Kritsanavarin
http://www.national-geographic.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí