zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hybridní pohon šetří přírodu, ale ne peněženky

20.07.2005
Obecné
Hybridní pohon šetří přírodu, ale ne peněženky

Hybridní automobily, které kombinují benzinový pohon s elektrickým, jsou příznivé pro životní prostředí, ale ne pro peněženky motoristů. Zájem výrobců i spotřebitelů o palivově úsporné hybridní vozy se nicméně s růstem cen ropy zvyšuje.


Hybridní vozy pohání benzinový motor společně s elektromotorem a baterií, která se dobíjí energií ztrácenou při brzdění. To těmto vozům umožňuje úsporu paliva a snížení emisí. Jejich cena je však vyšší než cena automobilů s tradičním pohonem.


Aby se celkové náklady včetně pořizovací ceny vyrovnaly srovnatelnému modelu s běžným benzinovým motorem, musel by podle studie majitel hybridního vozu najezdit ročně o desítky tisíc kilometrů více než obvykle nebo by se musely ceny benzinu ještě zvýšit. "Pokud se lidé domnívají, že šetří peníze, tak se mýlí," řekl Jesse Toprak ze společnosti Edmunds.com.


Výzkumná společnost J.D. Power-LMC Automotive Forecasting Services nicméně očekává, že podíl hybridních vozů na americkém trhu s automobily se do roku 2012 zvýší na 3,5 procenta z 0,5 procenta v roce 2004. Poptávku po hybridních modelech by měly podporovat zejména vysoké ceny benzinu.


Světovými lídry v oblasti hybridní technologie jsou japonská automobilka Toyota s populárním modelem Prius a Honda s hybridními verzemi vozů Civic a Accord. Podle údajů výzkumné firmy R.L. Polk & Co. se japonské značky na celosvětovém trhu s hybridními automobily podílí více než 96 procenty.


Společnost Ford Motor loni na podzim zahájila prodej automobilu Ford Escape Hybrid, který se stal prvním americkým modelem na trhu s hybridními vozy. Firma navíc tento týden zahájila prodej svého druhého hybridního modelu, jenž je verzí sportovního vozu Mercury Mariner.


Na českém trhu si mohou spotřebitelé od loňského podzimu pořídit hybridní vůz Toyota Prius, který byl zvolen automobilem roku 2005 ve Spojených státech i v Evropě. Koncem minulého měsíce uvedla Toyota na český trh další model s hybridním pohonem, a to terénní vůz pro volný čas Lexus RX 400h.


První sériově vyráběný model s hybridním pohonem Prius se stal prodejním hitem Toyoty zejména v USA. V tuzemsku se letos do května prodalo 13 vozů. Jejich cena začíná na 809.900 Kč.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí