zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Osmi státům unie hrozí kvůli elektroodpadu žaloby

21.07.2005
Odpady
Osmi státům unie hrozí kvůli elektroodpadu žaloby
Osmi zemím Evropské unie hrozí žaloby a vysoká pokuta za nedodržení unijní směrnice o zpětném odběru a zpracování elektrospotřebičů. Do dnešního dne totiž nepřijaly všechny potřebné zákony, takže směrnici nestihnou naplnit.
Evropská komise již poslala do Francie, Itálie, Velké Británie, Estonska, Malty, Polska a Řecka varovný dopis. Pokud do dvou měsíců chyby nenapraví, budou postaveny před Evropský soudní dvůr. Tři největší země, Francie, Itálie a Británie, nepřijaly zatím žádný zákon.
Evropská unie stanovuje povinnosti ve třech různých dokumentech a například Řecko, které přijalo potřebnou legislativu jako první, nedokázalo prosadit do své legislativy potřebné dodatky. Řecko dostalo už v roce 2000 celkem pokutu pět miliónů euro za nepovolenou skládku odpadu.
Komise se zatím nezabývala tím, že se sousední Německo a Polsko rozhodly realizovat kolektivní systémy až v roce 2006.
Roman Tvrzník ze sdružení CECED popírá, že by byli čeští výrobci oproti zbytku unie kvůli nákladům v nevýhodě. "Pokud jde o vývoz, chovají se producenti na daném území podle jeho legislativy, takže je pro ně neexistence poplatků výhodou. Máme náskok, který se bude hodit," tvrdí.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí