zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nálože po geologickém průzkumu jsou stále v zemi

28.07.2005
Geologie
Nálože po geologickém průzkumu jsou stále v zemi

Halenkovice - Případ nevybuchlých náloží, které zůstaly po přerušeném geologickém průzkumu v okolí Halenkovic, se dostal až na stůl ombudsmana. Byl také jedním z témat jednání veřejného ochránce lidských práv při jeho návštěvě ve Zlínském kraji.
"Máme příslib, že se věc pohne kupředu a že se pro bezpečný život v naší oblasti podaří skutečně něco udělat," řekl starosta Halenkovic Jaroslav Ulica po jednání s ombudsmanem. Moravské naftové doly Hodonín si v roce 2000 objednaly geologický průzkum okolí Halenkovic u firmy Geofyzika Brno. Znamenalo to mimo jiné uložení několika desítek náloží trhaviny do vrtů hlubokých asi 25 metrů. Při jejich odpálení se mělo měřit složení geologického podloží a zjišťovat případný výskyt využitelného nerostného bohatství.
Geofyzika, která už je nyní v konkurzu, však podmínky smlouvy s Moravskými naftovými doly nedodržela a v rozmísťování náloží se výrazně odchýlila od původního projektu. Její pracovníci posunuli vrty skoro o kilometr blíž k zastavěné části obce. Když na to překvapení vlastníci pozemků a obyvatelé Halenkovic upozornili, tehdejší okresní úřad práce zastavil. Hrozilo totiž, že výbuchy způsobí v blízkosti obce sesuv půdy nebo připraví místní studny o vodu. Při zastavení prací však zůstalo v zemi 31 nevybuchlých náloží trinitrotoluenu, každá o hmotnosti 2,5 kilogramu.
Je pravděpodobné, že se trhavina začne v zemi postupně rozpouštět. "To může otrávit podzemní vodu," obává se starosta Ulica. Lidé v části Halenkovic se bojí, že zůstanou bez pitné vody. V ohrožení je dvaapadesát studní v části obce, která nemá vodovod.
Obecní úřad v Halenkovicích už požádal specializovanou firmu z Ostravy, aby upřesnila svou nabídku likvidace nevybuchlých náloží bez jejich odpálení za použití vysokorychlostního vodního paprsku. "Nyní půjde o to zajistit potřebné finanční prostředky. Nesouhlasíme s dosavadním odmítavým postojem Moravských naftových dolů, které si geologický průzkum původně objednaly. Měly by se na likvidaci náloží aktivně podílet," říká starosta Halenkovic.
"Chystám dopis hejtmanovi, ve kterém ho požádám o razantní přístup k řešení našeho problému. Vždyť 11. září už tomu bude pět let od vydání původního rozhodnutí Českého báňského úřadu," dodal starosta.
Hejtman Libor Lukáš je přesvědčen, že by se v této kauze měl angažovat nejen Český báňský úřad, ale i Česká inspekce životního prostředí. "Inspekční orgány by měly označit viníka," zdůrazňuje Lukáš.

Autor: (vc)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí