zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vojáci dají cvičiště ochráncům přírody

04.08.2005
Příroda
Vojáci dají cvičiště ochráncům přírody

Liščí vrch nazývaný též cvičák převede Ministerstvo obrany České republiky pod Správu ochrany přírody, konkrétně pod Chráněnou krajinnou oblast Blanský les. Na ploše více než pěti set tisíc metrů čtverečních leží na kopci nad vlakovým nádražím ve Vyšném již nevyužívané vojenské cvičiště, které zatím ještě patří k objektu bývalých kasáren. "Zažádali jsme na ministerstvu obrany o převedení pozemku pod naši správu," řekl včera ředitel Správy CHKO Blanský les Jan Flašar.

Náměstek ministra obrany Pavel Štalmach informoval starostu Českého Krumlova Františka Mikeše, že ministerstvo žádosti Správy CHKO Blanský les vyhoví. "Důvodem je, že tento pozemek je na území chráněné krajinné oblasti, kde jsou mimořádné přírodovědecké hodnoty včetně ohrožených druhů živočichů," uvedl Pavel Štalmach.Další území, které je nyní součástí Blanského lesa, bude nejspíše z CHKO vyňato. To se týká jednak ostatních pozemků kasáren, které by chtěli Krumlovští od armády získat, a také velké části průmyslové zóny v Domoradicích.

"V současné době vede hranice chráněné oblasti na území města po kolejích středem průmyslové zóny. Změna počítá s posunutím hranice na její okraj," vysvětlila včera pracovnice městského úřadu Český Krumlov Jana Hermanová. Za kolejemi v chráněném území totiž stojí několik továren.

"Změnu hranice chráněné krajinné oblasti však musí navrhnout vláda a schválit parlament. My sami s vyjmutím průmyslové zóny z Blanského lesa souhlasíme," řekl Jan Flašar."Právě jsem předal materiály související s touto změnou některým poslancům," sdělil včera starosta Českého Krumlova František Mikeš. Prostřednictvím poslanecké iniciativy by se posunutí hranice Blanského lesa mělo dostat až na jednání vlády.

Zdroj: www.silvarium.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí