zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesní požár ve Španělsku napáchal velké škody

11.08.2005
Les
Lesní požár ve Španělsku napáchal velké škody
MADRID/LISABON - Ve Španělsku a Portugalsku stále bojují s lesními požáry stovky hasičů. Ačkoli na Pyrenejském poloostrově po horkém víkendu teploty poněkud poklesly, mnohé požáry se ani v úterý nepodařilo dostat pod kontrolu.

Požáry v jednom z největších národních parků Sierra de Cazorla v jihošpanělské provincii Jaén napáchaly obrovské škody. Jak informovali španělští hasiči, v centru parku oheň sežehl 3000 hektarů. Na jedné frontě se podařilo postup požáru zastavit, v dalších dvou směrech se však šíří dál. Podle úřadů zde způsobil požár blesk. Na 500 osob včetně cizinců muselo být odsud již v neděli evakuováno, oznámila rozhlasová stanice Cadena Ser.

Další požár, který zničil 4000 hektarů lesa v provincii León na severozápadě Španělska, se hasičům podařilo dostat pod kontrolu, stejně jako většinu dalších požárů v Galicii.

Ve Španělsku zahynulo od počátku léta 13 hasičů. Dvanáct z nich zemřelo při hašení požáru poblíž středošpanělského města Guadalajara, který sežehl 13.000 hektarů. Šlo o nejhorší požár od roku 1992. Španělsko prožívá největší sucho od roku 1945.

V Portugalsku bojují hasiči s požáry u města Guarda ve střední části země a Vila Real na severu. Za znepokojivý dosud hasiči považují požár v horském masivu Serra da Estrela, který je přírodní rezervací. V pondělí zde shořelo za deset hodin 700 hektarů lesa.

V Portugalsku přišlo podle předběžné bilance od počátku roku při požárech o život jedenáct osob, z toho šest hasičů, a shořelo přes 68.000 hektarů lesa.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí