zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fondy a čeští zemědělci

15.08.2005
Zemědělství
Fondy a čeští zemědělci
Přestože jinde to s vyplácením evropských peněz skřípe, jindy nespokojení zemědělci si na dotace z unie příliš nestěžují.
Zádrhel se počátkem roku objevil u potravinářských firem, které žádaly o podpory v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání. Žádosti nejprve přijímalo bez problémů Ministerstvo průmyslu a obchodu. Jenže vzápětí prohlásilo, že podle pravidel EU smí například dotovat cukráře nebo pekaře, ale už ne výrobu mléčných nebo masných výrobků. To přísluší Ministerstvu zemědělství. Selhání úředníků připravilo podle Potravinářské komory podnikatele o stovky miliónů korun.
"Ministerstvo zemědělství už připravilo návrh na dotování z národních zdrojů. Půjde do vlády a zároveň takovou výjimku schvaluje Brusel. V tomto přechodném programu bude asi 210 miliónů korun," říká šéf komory Jaroslav Camplík.
Zatímco potravináři zápolí řádově o stovky miliónů korun, zemědělci mají letos dostat přes třicet miliard.
Díky fungující Platební agentuře, již spravuje Státní zemědělský intervenční fond, probíhá rozdělování podpor většinou bez potíží. Nedávno si pouze stěžovali na zpoždění plateb ekologičtí farmáři, kteří dostávají dotace například za to, že na polích nepoužívají chemii.
Hlavním problémem pro rolníky po vstupu do unie tak není špatná práce úředníků, ale změna v systému vyplácení dotací. Ještě loni získali podstatnou část dotací už začátkem roku. Systém Bruselu ale takové zálohové platby neumožňuje a peníze naopak přicházejí zpětně, začínají se vyplácet vždy až koncem roku.
Evropskou unii ovšem čeká v příštím rozpočtovém období klíčová změna v agrární dotační politice. Začne skutečně důsledně odlišovat dotace na produkci, které musí i pod tlakem Světové obchodní organizace snižovat, a podpory pro rozvoj venkova. Dosud všechno zahrnoval fond EAGGF, ten se ale rozdělí na dva - na Evropský zemědělský garanční fond EAGF a Fond rozvoje venkova EAFRD. "Z garančního fondu se budou financovat takzvané přímé platby na produkci či vývozní dotace, z fondu rozvoje venkova například infrastruktura na vesnicích, nezemědělská produkce nebo oblasti méně příznivé pro zemědělskou výrobu," vysvětluje státní tajemník Ministerstva zemědělství Miroslav Toman.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí