Čtvrtek, 25. dubna 2024

Biodiesel je dražší než nafta

Biodiesel je dražší než nafta
Drtivý účinek zdražování ropy na provoz motorových vozidel zvyšuje šance výrobců alternativních pohonných hmot, zejména v Evropě, Spojených státech i v některých asijských zemích.
Dosud je ovšem výroba biodieselu a biolihu stále o něco nákladnější než produkce nafty či benzínu. Je tomu tak i proto, že dosud se ekologická paliva až na výjimku Brazílie nevyrábějí ve velkém, takže nelze využívat výhod vysokého odbytu.
Dalším faktorem, který pohání zájem o alternativní pohonné hmoty, jsou stále náročnější ekologické normy. Například letos v červenci začaly evropské automobilky vyjednávat s Evropskou unií, aby odložila platnost zákona o ekologičtějším pohonu vozů, který má vstoupit v platnost kolem roku 2008.
Tlak na ekologicky čistší vozy vzrůstá i ve Spojených státech. Hlavy všem automobilovým výrobcům zamotává hlavně americký stát Kalifornie, který má nejpřísnější normy. Automobilky většinou hledají východisko v konstrukci motorů, které jsou k přírodnímu prostředí ohleduplnější.
Jedním z řešení je šíření takzvaných hybridních aut ve Spojených státech, Japonsku a díky prodejní ofenzívě japonské společnosti Toyota také v Evropě a v Česku.
Jejich přínos je v tom, že mají dva motory, výbušný a elektrický, které se podle terénu střídají v pohonu, přičemž elektrický získává energii zdarma za jízdy.
Alternativní pohonné hmoty snižují množství škodlivých zplodin, například u bionafty klesají imise kysličníku uhličitého ve srovnání s naftou či benzínem skoro o osmdesát procent.
V Evropě je průkopníkem těchto paliv Francie, která už v devadesátých letech zavedla výrobu biodieselu z řepky olejky, zvaného diester. V pětiprocentním poměru jej míchají do nafty. U městských autobusů se tento podíl bionafty na pohonné směsi zvyšuje dokonce až na třicet procent. Tamní automobilky, především Renault a Peugeot vyrábějí nákladní vozy, které už jsou certifikovány na příměs biodieselu. A probíhají tam pokusy o zvýšení poměru alternativního paliva na polovinu obsahu nádrže.
Jistým paradoxem je, že k výrobě biolihu a biodieselu, těchto ekologicky čistých a jeduprostých paliv, se spotřebuje více elektrické energie než v ropných rafinériích.
Brazílie se proslavila tím, že již v osmdesátých letech začala používat k pohonu biolíh, na který tam jezdí většina aut. Letos v březnu zahájila provoz rafinérie na biodiesel s kapacitou 12 miliónů litrů ročně. Jako suroviny využívá slunečnicová semena a sójové boby.
Málokdo ví, že vynálezce naftového motoru Rudolf Diesel ve svém původním modelu použil k pohonu biodiesel vyrobený z arašídů. Stalo se tak 10. srpna 1893 a tento den byl podle internetové encyklopedie Wikipedia dokonce vyhlášen Mezinárodním dnem biodieselu.
Zdroj:Podniky a trhy
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů