zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brusel mění pravidla, Češi jsou proti

23.08.2005
Obecné
Brusel mění pravidla, Češi jsou proti
Zastavení investic do výstavby silnic a zlepšování životního prostředí, neúnosné prodražování evropských projektů pro neplátce DPH, tlak jihoevropských států, které budou chtít z evropské pokladny získat co nejvíc, a to klidně na úkor unijních nováčků.
S tím vším musí Praha počítat, pokud od roku 2007 začnou platit Bruselem navrhovaná pravidla pro čerpání peněz z evropských fondů.
I když se o jejich konečné podobě definitivně rozhodne až na podzim, už teď to vypadá, že Česko a další "nové" země unie budou mít v souboji se zkušenějšími Španěly, Portugalci či Řeky velké potíže obstát.
Jedním z bodů, který chce (nejen) Praha z návrhu Evropské komise vyškrtnout, je takzvaná převoditelnost finančních prostředků z fondů EU z jedné země na druhou. Jinými slovy: pokud Češi nedokážou včas utratit jim přidělené peníze, budou se o ně smět přihlásit jiné, "schopnější" státy.
Podle analýzy, kterou před časem vypracovalo Ministerstvo pro místní rozvoj a o níž informovaly HN, je přitom takové riziko - třeba u programů, které řídí Ministerstvo práce a sociálních věcí - v Česku poměrně vysoké. Na vině jsou zpoždění při rozjezdu programů, přílišná byrokracie a někde i pozdě odesílané platby.
"Návrh přesunout peníze těm zemím, které čerpají lépe, budeme samozřejmě rozporovat. Jsme velmi proti tomu," vysvětlila náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová, která má eurofondy v resortu na starosti.
Pro Česko jsou však nevýhodné i další části bruselského návrhu, třeba chystané zkrácení lhůty, dokdy musí žadatel utratit peníze na čističky či stavbu silnic z Kohezního fondu. Namísto současných tří let komise navrhuje dva roky.
"Známe problémy například s budováním čistíren odpadních vod, jak složité je vše naplánovat, vykoupit pozemky a dosáhnout konsensu se všemi, včetně ekologických iniciativ," uvádí europoslanec Oldřich Vlasák (ODS), proč by se doba čerpání peněz pro nováčky neměla zkracovat.
Ze strukturálních fondů - s výjimkou Evropského sociálního fondu - by se navíc měla přestat proplácet daň z přidané hodnoty.
V praxi to znamená, že se neplátcům DPH projekty výrazně prodraží. "Některé české obce podle našich informací zvažují, že se kvůli eurofondům dodatečně zaregistrují jako plátci. I když to pro ně bude administrativně velmi náročné," upozorňuje Jan Tlamycha z Evropského parlamentu.
Přestože Češi, Maďaři, Lotyši, Litevci, Malťané, Poláci, Slováci a Slovinci výhrady k pravidlům Bruselu tlumočili už v prosinci 2004, se svými argumenty zatím moc neuspěli. V pracovních skupinách, které připravují definitivní znění bruselského nařízení, podle informací HN jasně dominují zastánci kontroverzního návrhu.
Konečné slovo však budou mít po prázdninách ministři zemí EU.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí