zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obnovitelné zdroje jsou stále moc drahé

01.09.2005
Obecné
Obnovitelné zdroje jsou stále moc drahé
Energie čerpaná z obnovitelných zdrojů je stále jen drahý nápad, o kterém lidé pouze přemýšlejí při každé vlně zdražování plynu a elektřiny. Tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu si nekupují. Odrazuje je pořizovací cena - ekologické zdroje jsou pro většinu lidí stále drahé.
"Lidé se o tyto zdroje zajímají více než dříve, mnoho z nich ale odradí relativně vysoký náklad na pořízení," říká Monika Táborská z pražské firmy Heta. Například cena nejjednoduššího solárního systému na ohřev dvou set litrů vody vyjde na více než sto tisíc korun. Solární systém na přitápění domu stojí několik stovek tisíc.
"Přibývá dotazů na možnost čerpat peníze na obnovitelné zdroje, zvýšený zájem jsme ale zatím nezaznamenali," sdělil Pavel Košek, mluvčí Státního fondu životního prostředí, který loni podpořil obnovitelné zdroje 476 milióny korun.
"Nemám pocit, že by se zdražování energií projevilo na odbytu," uvedl Milan Stehlík z pražské firmy, která se specializuje na solární systémy.
Jiný obchodník Antonín Harbec, který provozuje firmu na solární panely a tepelná čerpadla, ovšem tvrdí, že v posledních dvou měsících poptávka po těchto produktech silně narůstá.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí