zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodní mor zahlcuje nádrže v okolí Loun

06.09.2005
Voda
Vodní mor zahlcuje nádrže v okolí Loun

Extrémní rozvoj nežádoucích vodních rostlin, zejména vodního moru, znovu sužuje malé vodní nádrže v okolí Loun. Zeleň fatálně ubírá rybám kyslík, na vyčištění však nejsou peníze. Problém zarůstání malých vodních ploch, jako jsou například lounská Tůň, pozůstatek slepého ramene Ohře, či pískovna u Lenešic, přetrvává již dlouhá léta. Palčivým se stává vždy při zvýšení teploty nad patnáct stupňů Celsia, kdy rostliny začnou růst mnohem rychleji. "Na Tůních tento problém určitě existuje. Rostliny, následně i ve stádiu rozkladu, pohlcují veškerý kyslík a výsledkem je, že ve vodě nejsou prakticky žádné ryby," popisuje dopad množení vodního moru Ján Belko z lounské organizace Českého rybářského svazu.

Před čtyřmi roky svaz investoval devadesát tisíc na úpravu břehů právě u této lokality. Město Louny jako vlastník je následně proplatilo. Na nic víc však zatím nejsou peníze. "Léta žádám město o dotace na vyčištění, ale prostředky nejsou. A i kdyby se nám peníze například na vybagrování podařilo sehnat, zase je problém s uložením vytěženého bahna," vysvětlil J. Belko.

Řešení je ale mnohem složitější. Současný stav nevyhovuje rybářům, masivní zásah do přírodního systému zase odmítají ochránci přírody. Jak sdělil Petr Čekal, vedoucí odboru životního prostředí lounské radnice, město připravuje návrh na vypracování studie pro vyčištění Tůně. "V plánu investic s ní předběžně počítáme na rok 2007. Pokud bude schválena, budeme mít nějaký podklad a možnost postupovat dále," řekl P. Čekal. Odborná studie představitelům města nabídne různé alternativy, jak problém řešit. "Není to jen tak, tu lokalitu třeba vybagrovat," zdůrazňuje Petr Čekal.

Jednou z možností je podle J. Belka vybudování obtoku, který by stojatou a nevábně vyhlížející vodu rozproudil. Právě prohřáté stojaté vody jsou totiž pro přemnožení vodních rostlin ideální. To je také případ lenešických pískoven, v nich rybář sice ještě může ulovit zajímavé druhy ryb kaprovitých či dokonce štiku, čtyři vodní plochy však postupně mizí pod kobercem nežádoucích rostlin.

Zdroj: 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí