zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpadky kazí městu pověst

06.09.2005
Odpady
Odpadky kazí městu pověst

PRAHA - Nejkrásnější evropské město, říká se o matce měst. "Nepořádek, který jsme všude viděli, už když jsme jeli z letiště, nám opravdu vyrazil dech. V centru to jde, ale periferie je strašná," postěžoval si Bertus Strieldhould z Nizozemska.

Relativně dobře je na tom brněnská dálnice, tam mnohdy odpadky u silnice uklízejí firmy, které mají v její bezprostřední blízkosti sídla. Méně frekventované silnice jsou odpadky zavalené.

Snad nejhůře je na tom strakonická silnice na Zbraslavi. "Za úklid odpovídá vlastník pozemku," tvrdí Štěpán Vacek ze zbraslavské radnice. Pozemek přiléhající k silnici patří Technické správě komunikací. Ta škarpy čistí pravidelně. Je to však sisyfovská práce, nepořádek je tam za pár dní znovu. "Na zeleň a čištění vynakládáme až sedmdesát milionů ročně," uvedl mluvčí správy komunikací Tomáš Mrázek.

Odpadky se navíc většinou povalují na soukromých pozemcích, jejich majitelé však na čištění nemají peníze, i když jim hrozí pokuta až do výše 100 tisíc. "Změnit se musí Pražané. Pokud budou vyhazovat odpadky, kde je napadne, nepořádku se nezbavíme," říká Vacek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí