zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

07.09.2005
Obecné
Krátce - různé

Evropská komise sleduje situaci v zemích postižených záplavami a požáry, přičemž je připravena posoudit oprávněnost požadavku na finanční asistenci z Fondu solidarity, které může předložit postižená země. Doposud oficiálně podaly žádost o finanční pomoc Bulharsko a Rumunsko.

Velká Bystřice - Slavnostním poklepem základního kamene zahájili na konci minulého týdne ve Velké Bystřici dostavbu kanalizace. Kladívka se chopil i ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Stavební akce za 34 milionů má být hotová v září příštího roku. "Funkční kanalizace je prioritou naší obce i kvůli plánovaným opravám komunikací,"uvedl starosta Marek Pazdera (nez.) s tím, že nemá cenu budovat novou silnici nad starou kanalizací. Město podle něj získalo na dostavbu dotaci. "Obec bude hradit dvacet procent nákladů,"objasnil. Šedesát procent z částky zaplatí Státní fond životního prostředí a dalších dvacet procent obci půjčí. Slavnostní akt odlehčil ministr Ambrozek. "Stavba je spolufinancována státním fondem životního prostředí,"přečetl na základním kameni a dodal: "Přesněji řečeno, fond platí plných osmdesát procent celkových nákladů, ale dá se říci, že ze slova spolu je cítit odpovědnost starostů za čisté životní prostředí."(

Vzhledem k tomu, že se již řadu let profesně zabývám problematikou "velké" energetiky, chci reagovat na příspěvky týkajících se zdražení zemního plynu pro domácnosti.
Mnoho starostů hořekuje nad nedostatkem zákazníků, kteří jsou ochotni se připojit k rozvodům zemního plynu, a to pro stoupající finanční náročnost, která nutí občany vracet se k vytápění tuhými palivy. Přitom však mají k dispozici poměrně účinný nástroj, kterým je zákon 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší. Ten jim dává pravomoc spalování nekvalitních topiv zakázat, či zatížit pokutou. Plynové vytápění by pak hned ekonomicky vycházelo lépe. Zemní plyn zdražuje, ale jeho přínos pro kvalitu ovzduší je neoddiskutovatelný.
Miroslav Götz, Česká energetika, s.r.o., Heřmanův Městec

Konečná bilance obětí výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986 by měla být nižší, než se předpokládalo. Vyplývá to ze zprávy OSN, která byla včera zveřejněna. Podle této zprávy, kterou citovala agentura AFP, si katastrofa vyžádala asi 4000 mrtvých, zatímco předchozí odhady hovořily až o desítkách tisíc obětí ozáření. Ani životní prostředí údajně nebylo nakonec poškozeno tolik, jak se předpokládalo. Zpráva bude dnes představena na konferenci jaderných expertů ve Vídni.

Riziko vzniku škôd spôsobených povodňami budú poisťovne od októbra až novembra vypočítavať na základe nového geografického informačného systému (GIS).
Ako na dnešnej tlačovej konferencii informoval generálny tajomník Slovenskej asociácie poisťovní (SAP) Vladimír Rančík, príprava zavedenia systému je v záverečnej fáze a doteraz sa doň prihlásilo 5 poisťovní. Názvy poisťovní prihlásených do systému Rančík neprezradil, povedal však, že majú na trhu väčšinový podiel. Tieto poisťovne budú môcť na základe GIS presne určovať riziko vzniku povodní v konkrétnych oblastiach. "Systém stanoví rizikové zóny a mal by byť schopný určiť riziko pre každý objekt," vyhlásil Rančík. Dôležitá bude história povodní v danej oblasti, či vzdialenosť objektov od vodných tokov. Výška rizika bude mať vplyv aj na cenu poistenia, resp. na ochotu poisťovne poistnú zmluvu ponúknuť. Počet domácností a subjektov, ktoré sú poistne kryté proti povodniam podľa Rančíka v uplynulom období narástol o necelých 10 %, čo je podobná úroveň rastu ako pri ostatných rizikách neživotného poistenia. Podiel škôd vyplatených poisťovňami z celkového objemu škôd dosiahol podľa Rančíka 20 až 40 %

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí