zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NKÚ má pochybnosti nad využitím dotací na škody po povodních

07.09.2005
Voda
NKÚ má pochybnosti nad využitím dotací na škody po povodních
PRAHA - Nejvyšší kontrolní úřad má podle úterní Mladé fronty Dnes (MfD) pochybnosti nad tím, jak byly využity miliony korun z dotací, které ministerstva zemědělství a životního prostředí poskytla na likvidaci škod po povodních v roce 2002.

Z mnoha miliard korun, které stát na obnovu poskytl, se kontroloři zaměřili na 537 milionů. "Nedostatky jsme zjistili u 193 milionů, tedy u téměř poloviny kontrolované částky," řekla MfD mluvčí NKÚ Julie Šebelová. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Pavla Kováře ale kontrola dopadla dobře. "Zprávu NKÚ pokládáme za pochvalu naší činnosti. Vytýkané nedostatky jsou spíše drobné a technické záležitosti. Žádné závažné provinění zjištěno nebylo," řekl.

NKÚ podle MfD ministerstvu zemědělství vyčítá, jakým způsobem byla zpracována dokumentace nutná pro dotace. "Ministerstvo také neprověřilo, zda množství požadovaných peněz bylo odůvodněné, či nikoli. V některých případech jsme dokonce zjistili, že z peněz určených na likvidaci škod byly zaplaceny stavby, které se záplavami přímo nesouvisely," uvedla Šebelová.

Kontrolní úřad proto podle MfD požaduje dodatečné prošetření a zdokumentování škod, aby se ze státních peněz neplatily projekty, které s povodněmi nesouvisejí. Ministerstvo však něco takového odmítá, píše MfD.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí