zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

OPEC nemůže pomoci

12.09.2005
Obecné
OPEC nemůže pomoci
Česká republika by měla snížit náročnost svého hrubého domácího produktu na spotřebu energie. Ve srovnání s okolními zeměmi totiž postupuje pomaleji. Ve zprávě Mezinárodní energetické agentury (IEA), kterou včera představil v Praze její šéf Claude Mandil, zazněla kritika také na vysoké emise české energetiky a některé ambiciózní body energetické politiky vlády.

HN: Kritizujete českou energetickou politiku. Který stát má tedy podle vás dobře nastavenou spotřebu energií?
Nerad sestavuji žebříčky o tom, kdo je lepší a kdo horší. Vždy záleží na zvoleném kritériu. Například Česká republika má nejvyšší emise na jednotku hrubého domácího produktu ze všech členských zemí IEA. Když mám říci, které státy mají rozumnou energetickou politiku, tak v Evropě jsou to severské země.

HN: Jakou vidíte budoucnost alternativních zdrojů energie, zvláště s ohledem na současnou "ropnou krizi"?
Jsou velmi důležité a budou nabývat na významu. Budeme potřebovat všechny, jadernou, větrnou či energii získávanou z biomasy. Ta má velkou budoucnost a přináší také hodně synergií, tedy především pro zemědělský sektor. U jaderné energie je třeba vyřešit otázku odpadu.

HN: Může v současné situaci na trhu ropy pomoci Organizace zemí vyvážejících ropu? Tak jako to udělala například v roce 2003 na počátku irácké války, kdy prudce zvýšila produkci?
Bohužel v dnešní době to možné není. OPEC nemá nyní možnost zvýšit kapacitu těžby a navíc produkuje spíše těžkou ropu a na trhu nyní chybí lehká ropa a ropné produkty. Proto jsme také uvolnili strategické zásoby.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí