zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letní škola Národní sítě Zdravých měst letos již počtvrté

12.09.2005
Obecné
Letní škola Národní sítě Zdravých měst letos již počtvrté

Celkem čtyřdenní vzdělávací setkání koordinátorů a politiků z radnic Zdravých měst, obcí a regionů se uskutečnilo tentokrát v Jihlavě ve dnech 12.-15. července. Hlavními tématy byly možnosti získávání a využívání fondů EU a metodika strategického řízení ve Zdravých obcích, městech a regionech.

Letní školy se zúčastnilo celkem 42 osob především z řad koordinátorů a politiků Projektu Zdravé město a spolupracujících institucí, např. Ministerstva životního prostředí či Státního zdravotního ústavu. Zajímavým přínosem letošního setkání bylo vystoupení Dr. Simona Smithe z britské Salford University, který přednesl příspěvek na téma komunitního plánování v České republice a Velké Británii, jež se setkal mezi účastníky s velkým ohlasem. Dále kromě Petra Švece, ředitele NSZM, který ve svém vystoupení pohovořil o výhodách členství v NSZM nejen ve vztahu k využívání zdrojů z EU, ale i v podmínkách ČR, přednesli své příspěvky rovněž zástupci poradenské firmy 4EuroPartners, Dr. Dan Marek a Ing. Tomáš Kantor. Tito lektoři rovněž odborně vedli nácvik tvorby projektového záměru, při kterém si účastníci, rozdělení do tří tematických skupin, mohli prakticky vyzkoušet, jakým způsobem postupovat při přípravě projektů a jak řešit nerůznější úskalí s tím spojená. Závěr přednáškové části byl věnován problematice kvality veřejné správy, strategického plánování a řízení ve Zdravých obcích, městech a regionech a s tím souvisejícími Kritérii MA21. Účastníci byli také seznámeni s Databází MA21 a formulářem pro její naplňování, diskutována byla i připravovaná databáze NSZM k příkladům dobré praxe. Páteční program byl pak otevřen individuálním konzultacím a diskusím pro všechny účastníky.

Postřehy z Letní školy

Přímo v průběhu Letní školy jsme se zeptali několika účastníků na jejich názory a postřehy, jež je v souvislosti s touto akcí napadaly. Byli mezi nimi koordinátoři Projektu Zdravé město (PZM) – zástupci nových členů NSZM, ale i zkušení koordinátoři, zástupci dlouholetých členů NSZM. Všichni se shodli na tom, že tato Letní škola splnila jejich očekávání. „ Přijížděla jsem jako účastník plný blíže nespecifikovaných očekávání a Letní školou jsem byla nadšená. Měla jsem možnost poznat většinu svých kolegů, včetně týmu z Kanceláře NSZM. Oceňuji kvalitu a pohodu přednášejících. Prostředí  bylo  příjemné a město mile neuspěchané “, sdělila například koordinátorka PZM z Ústí nad Labem Eva Poláčková. Místostarostka Orlové a politička PZM, Marie Pustelníková, ocenila především praktickou část programu. „ Nejvýznamnější je pro mne vždy přímá práce ve skupinách, kde se musí všichni zamýšlet nad problémem a hledat nejoptimálnější řešení; i okamžitá zpětná vazba “, uvedla. Účastníci rovněž ocenili velké penzum znalostí, které získali během celé akce a možnost jejich praktického využití. Zatímco David Monsport, koordinátor Zdravého města Kopřivnice, shledává hlavní přínos získaných informací především při jednáních s politickou reprezentací, jeho předchůdkyně Radka Chalúpková vidí jejich využití například „ při redistribuci výzev k předkládání projektů k jednotlivým dotačním titulům EU.

Z uvedených postřehů lze odvodit, že se LŠ setkala s kladným ohlasem a další Škola NSZM, která je plánována na listopad tohoto roku, bude moci na její úspěch navázat. Podzimní škola NSZM ČR bude kromě osvojení si lektorských a prezentačních dovedností a práci s informačními technologiemi pro výkaznictví a prezentace, zaměřena na podporu zdraví.

Podrobnější informace k Letní škole včetně fotodokumentace naleznete na http://www.nszm.cz/ls.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí