zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Modrá se vymyká tomu, co je v obcích běžné

20.09.2005
Obecné
Modrá se vymyká tomu, co je v obcích běžné
Obec z Uherskohradišťska, ležící v těsné blízkosti Velehradu, v letošní soutěži Vesnice roku 2005 ve Zlínském kraji zvítězila a postupuje do celostátní soutěže. Dalšími oceněnými obcemi byly Machová, Liptál a Prusenovice.

Modrá si zlatou stuhu rozhodně zasloužila. Kdo se projde obcí, nepřehlédne péči zdejších lidí o domov na každém kroku. Není předzahrádky, která by byla neupravená, okna a balkóny září bohatými převisy květin. Opraveny jsou cesty a chodníky. Hlavní silnice s asfaltovým povrchem snad ani nemůže konkurovat zámkovou dlažbou vydlážděným uličkám.

Obec je však známá především netradičním Archeoskanzenem - velkomoravským opevněným sídlištěm středního Pomoraví, u jehož zrodu stál tamní starosta Miroslav Kovářík, velký znalec a obdivovatel Velké Moravy. Popularita skanzenu, ale i dalších jeho aktivit, již přesáhla hranice regionu. V skanzenu se to mezi velkomoravskými chýšemi hemží lidmi. Návštěvníky i brigádníky, kteří pokračují společně s uherskohradišťskými archeology v bádání. Dříve lidé obdivovali jen baziliku ve Velehradě, ale teď už sotva někdo sousední Modrou vynechá.

"Vítězná Modrá se vymyká tomu, co je v obcích běžné. Zaujala nás tam péče o životní prostředí, stavba rybníků i archeoskanzenu. Na takovou malou obec je to úctyhodný výkon. Pan starosta, který je duší této činnosti, si určitě toto ocenění zaslouží," konstatoval Ladislav Trtek, předseda komise, která posuzovala soutěžící obce. Starosta Modré Miroslav Kovářík, soudě podle toho, co jsme mohli vidět i slyšet, je nepochybně muž na svém místě. Všichni tamní obyvatelé o něm mluví jako o člověku s úžasnými nápady a velkou prozíravostí. Je prý schopen nejen dát dohromady dobrý pracovní tým, ale ho také pro věc patřičně nadchnout. V tomto úsilí jej podporují všichni - zastupitelstvo obce, skauti či rybáři.

Modrá je obcí s jen asi 690 obyvateli. Zlatou stuhu už získala v soutěži Vesnice roku 1995. V roce 1996 do obce putovala zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí a v roce 1998 a 2002 bílá stuha za práci s mládeží.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí