zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letiště omezí provoz na hlavní dráze, hluk Prahu více zatíží

22.09.2005
Hluk
Letiště omezí provoz na hlavní dráze, hluk Prahu více zatíží

Obyvatelé některých pražských částí musí od soboty počítat s tím, že jim nad domy budou létat stroje z nebo na letiště v Ruzyni. Personál začne o víkendu čistit hlavní vzletovou a přistávací dráhu, letadla tak budou vzlétat a přistávat v jiném směru.

PRAHA - Na vyšší hluk se musí připravit obyvatelé Nových Butovic a Řep. Z tohoto směru budou letadla přistávat. Startovat budou ve směru na Dobrovíz a  Hostouň.

Město se s vyšším hlukem bude potýkat v noci ze soboty na neděli a potom od pondělní půlnoci až do pátku. Hlavní dráha běžně provoz odklání směrem na Přední Kopaninu a Jeneč, tedy nikoliv nad hustě obydlené části města.

"Jde o nutnou údržbu, která je pro bezpečnost civilního letectví nezbytná," řekl náměstek ředitelky Letiště Praha Petr Hloušek. Personál bude čistit hlavní dráhu od vrstev gumy, které se tu startem a přistáváním letadel ukládají.

Letiště chystá výstavbu paralelní dráhy, která povede ve stejném směru, jako nynější hlavní, tedy severovýchodně, a která zredukuje provoz na stávající vedlejší dráze, která míří nad město. Výstavba dráhy by měla začít v roce 2007, stát by měla asi šest miliard korun.

Provoz na letišti stále roste

Ruzyňské letiště odbavilo v srpnu 1,18 miliónu cestujících, což je o 11,2 procenta více než ve stejném období loni. Letištěm od začátku roku prošlo už 7,2 miliónu lidí. "To znamená nárůst o více než 14 procent a téměř stejné množství odbavených pasažérů jako za celý rok 2003," uvedla mluvčí Letiště Praha Anna Kovaříková.

V srpnu z Ruzyně odletělo či tu přistálo 15 283 letadel, což je v průměru asi 500 strojů denně.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí