zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Silničáři chtějí cesty do hor solit, ochráncům přírody se to nelíbí

29.09.2005
Příroda
Silničáři chtějí cesty do hor solit, ochráncům přírody se to nelíbí

Trutnov - Posudek z Karlovy univerzity neprokázal negativní vliv soli na přírodu. Národní park má jiný názor.

Na vládní výjimku, která má povolit solení komunikací do Pece pod Sněžkou a Špindlerova Mlýna, čeká každým dnem Správa a údržba silnic (SÚS) v Trutnově.

Odborníci nic neshledali

Loni se silnice do obou středisek při údržbě solily. "Myslím, že udělení výjimky nic nebrání. Máme k dispozici posudek vlivu na životní prostředí, který tady na základě měření během zimy prováděli odborníci z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Neshledali negativní důsledky," řekl ředitel SÚS Vítězslav Janků. Solit se má například při plošném náledí, mrznoucím dešti nebo v případě kalamity. Silničáři musí dodržet i patnáct gramů na metr čtverečný.

Kladné stanovisko k solení nechce vydat Správa Krkonošského národního parku.

"Zatím nás nepřesvědčilo, že sůl vliv na přírodu nemá. Nechceme se šprajcovat, ale kladně se vyjádřit nemůžeme. Přesvědčivý by byl několikaletý monitoring okolí," vysvětlil postoj mluvčí Radek Drahný. Připustil, že na Trutnovsku se v zimě třecí plochy nevyskytly.

"Silničáři dodrželi podmínky," uvedl Drahný.

Starostové sůl kvitují

Zimní údržbu silnice kvitují starostové krkonošských obcí.

"Snížila se nehodovost a zlepšil přístup do Pece pod Sněžkou. Řidiči to vítali a my také," uvedl například starosta Horního Maršova Petr Kučera.

"Pokud solení do Krkonoš vláda povolí, půjde o dvouletou lhůtu. Příští rok už žádat nemusíme," konstatoval Vítězslav Janků.

Krkonošské noviny 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí