zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Perverzní dotace: stát platí ekologické škody

04.10.2005
Obecné
Perverzní dotace: stát platí ekologické škody

Vláda každý rok utrácí stovky milionů korun z kapes daňových poplatníků za dotace, kterými podporuje ekologické škody, a účinně si tak podkopává svoji vlastní práci na snižování znečištění. Ukázala to nová studie, kterou dnes vydávají Zelený kruh a Hnutí DUHA [1].

Studie dokumentuje takzvané perverzní dotace – subvence, kterými stát finančně podporuje ekologicky škodlivé projekty a odvětví – v České republice. Vláda například:

  • financuje rozvoj těžby a spalování lignitu (druhu uhlí s nejvyššími měrnými exhalacemi oxidu uhličitého) na Hodonínsku;
  • přímými dotacemi motivuje zemědělce k rozorávání posledních zbytků zeleně v krajině a jejich přeměně na ornou půdu;
  • platí výsadbu dalších umělých smrkových lesů náchylných na škůdce a výkyvy počasí v místech, kam přirozeně patří buky a smíšené porosty;
  • podkopává recyklaci odpadu tím, že speciálními finančními výhodami pomáhá konkurenčnímu spalování;
  • platí za zábor volné krajiny a orné půdy průmyslovými zónami;
  • zvláštní daňovou úlevou podporuje leteckou dopravu, nejšpinavější způsob dopravy, a zajišťuje zemědělcům zlevněnou naftu.

Přitom každá z těchto subvencí podporuje trend, kterému se stát zároveň snaží zabránit, často za vysokých finančních nákladů. Studie má otevřít debatu o ekologických dopadech dotací a dalších veřejných podpor, jako jsou daňové úlevy.

Studie je první ze série publikací nové edice APEL, kterou Zelený kruh a Hnutí DUHA zřídily, aby otevíraly debatu o nových ekologických tématech a netradičních pohledech na jejich společenské souvislosti. Edici podporuje Nadace OSF Praha.

Zuzana Drhová ze Zeleného kruhu řekla:

"Studie ukazuje cestu, jak zlepšovat ochranu životního prostředí, aniž by nás to více stálo. Někdy stačí pozměnit zadání či kritéria pro získání finanční podpory, jako je tomu u průmyslových zón či programu pro zalesňování, jindy je nejúspornější  dotační program zrušit, jako je tomu u exportních dotací na cukr či podpory těžby uhlí v Hodoníně.“ 

Pavel Přibyl z Hnutí DUHA řekl:

"Některé dotační programy jsou skutečně absurdní. Stát se horko těžko snaží snížit emise oxidu uhličitého a zároveň subvencuje dodávky nejšpinavějšího paliva, usiluje o vyšší recyklaci a zvýhodňuje konkurenční spalování, bojuje o každý hektar zemědělské půdy a platí její zástavbu, snaží se zbavit smrkových monokultur a dotuje výsadbu dalších. Vláda tak sype peníze daňových poplatníků do programů, kterými škodí svým vlastním záměrům. Je to zároveň špatná ekologická politika i na hlavu postavená politika fiskální."

Kontakt:             Zuzana Drhová, Zelený kruh, telefon 777 230 356, email zuzana.drhova@ecn.cz

Pavel Přibyl, Hnutí DUHA, telefon 603 207 249, email pavel.pribyl@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] České perverzní dotace: analýza veřejných podpor s negativním dopadem na životní prostředí, Zelený kruh/Hnutí DUHA, Praha/Brno 2005. Studii lze stáhnout na www.hnutiduha.cz/publikace/studie/ceske_perverzni_dotace.pdf a na www.zelenykruh/APEL
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí