zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vládní ekologická zpráva: svítí červená světýlka

05.10.2005
Obecné
Vládní ekologická zpráva: svítí červená světýlka

Česká republika nadále patří mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého, hlavní příčiny globálních změn podnebí. Potvrzuje to nová zpráva o stavu životního prostředí v loňském roce, kterou zítra (4.10.) dostane na stůl vláda.

Zároveň přibývá odpadků, roste spotřeba průmyslových hnojiv na polích, v lesích se sází hlavně smrkové monokultury a znečištění výfukovými plyny v řadě měst překračuje hygienické limity.

Zpráva varuje před některými vážnými ekologickými problémy, například:

·                    Průmysl je velmi neefektivní: na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu ekonomika spotřebuje 1,8násobně více energie než v zemích EU (str. 233). Výsledky se oproti roku 2003 dokonce ještě zhoršily.

·                    České exhalace oxidu uhličitého patří s 12,1 tunami na obyvatele mezi nejvyšší v evropských zemích: znečištění ze zemí EU-15 překračují o více než 40 % (str. 232).

·                    Zatímco množství recyklovaného komunálního odpadu klesá, množství odpadků odvážených na skládky roste. A to i přesto, že se vláda v roce 2003 zavázala, že do roku 2010 zvýší míru recyklace komunálních odpadů na 50% (str. 159 až 167).

·                    V řadě měst jsou často překračovány hygienické limity některých výfukových plynů, hlavně mikročástic prachu, rakovinotvorného benzo(a)pyrenu a přízemního ozónu (str. 34, 38 a 40-41).

·                    Také loni bylo v lesích vysázeno skoro dvakrát více jehličnanů než listnáčů: dokonce jen samotného smrku se sázelo více než všech listnatých stromů dohromady (str. 108). Nadále budou převažovat umělé smrkové monokultury nad zdravými lesy s místními druhy stromů.

·                    Spotřeba průmyslových hnojiv v zemědělství už deset let soustavně roste (str. 147 a 233).

Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Po patnácti letech už by konečně měli ministři přestat s opakováním mantry, že je u nás čistěji než za Jakeše. Je načase začít se zabývat trendy posledních let a srovnávat se s Evropou. Patříme mezi evropské rekordmany v příspěvku ke globálním změnám podnebí, průmysl spotřebovává příliš mnoho energie, neustále roste spotřeba umělých hnojiv na polích, výfukové plyny ve městech ledaskde překračují hygienické normy a do lesů se pořád sází hlavně smrkové monokultury. Obětí je naše zdraví a kvalita života."

Kontakt: Martin Ander, telefon 732 565 042, email martin.ander@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí