zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Patnáct let úspěšné mezinárodní spolupráce na Labi

10.10.2005
Voda
Patnáct let úspěšné mezinárodní spolupráce na Labi

Již před 15 lety zahájila svoji práci Mezinárodní komise pro ochranu Labe (MKOL). Jejími členy jsou Česká republika, Německo a Evropská unie. Rakousko a Polsko mají v Komisi statut pozorovatelů. Komisi založili 8. října 1990 ministři životního prostředí bývalého Československa Josef Vavroušek, Německa Klaus Töpfer a Laurens Jan Brinkhorst, šéf Generálního ředitelství pro životní prostředí Evropské komise.

Podle Dohody o Mezinárodní komisi pro ochranu Labe je úkolem MKOL koordinovat mezinárodní spolupráci v oblasti ochrany vod povodí Labe. Dohoda stanovuje prioritní cíle, kterými je zlepšení kvality vody v řece a snížení znečištění sedimentů na jejím dně, dosažení co nejpřirozenějšího ekosystému se zdravou četností druhů a trvalé snižování zatížení Severního moře z povodí Labe. „Uvědomme si, že dohoda spatřila světlo světa v době, kdy Labe odtékalo na německé území tzv. Černým trojúhelníkem a životní prostředí všech postkomunistických zemích bylo doslova v katastrofálním stavu,“ upozorňuje ministr životního prostředí ČR Libor Ambrozek.

Situace byla tehdy skutečně alarmující. Koncem osmdesátých let patřilo Labe k nejvíce znečištěným tokům v Evropě. Od té doby vidíme pozitivní vývoj ve všech oblastech: Jakost vody v Labi a jeho přítocích se výrazně zlepšila. Snížily se koncentrace těžkých kovů a specifických chemických látek i vnosy živin. Zlepšení ekologických podmínek jasně ukazuje třeba fakt, že se do přítoků Labe vrátili lososi.

MKOL zpracovává formou doporučení pro členské státy analýzy, akční plány a programy konkrétních opatření pro stěžejní oblasti jako je protipovodňová ochrana, jakost vody, ochrana před havarijním znečištěním vod, ekologie nebo hydrologie.

„Dnes je MKOL, více než kdy dříve, platformou, kde hledáme společné cesty jak dosáhnout cílů evropské politiky na ochranu vod v povodí Labe,“ popisuje dnešní priority prezident MKOL a náměstek ministra životního prostředí František Pojer. ČR, Německo, Rakousko a Polsko se dohodly na tom, že mezinárodní koordinace a spolupráce při implementaci Rámcové směrnice ES pro vodní politiku bude probíhat právě pod zastřešením MKOL.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí