zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

OECD: dobré zákony, obstarožní ekonomika

12.10.2005
Obecné
OECD: dobré zákony, obstarožní ekonomika

Česká republika má po sedmi letech vlády vedené sociálními demokraty dobré ekologické zákony, ale prakticky nic neudělala se zastaralou ekonomikou, jež trpí vysokou energetickou náročností a slabou recyklací odpadu, varovala dnes vydaná zpráva OECD.

 

Experti vlivné mezinárodní organizace hodnotí výsledky České republiky od roku 1998. Chválí pokrok v zavádění dobré ekologické legislativy a progresivní občanská práva v zelených zákonech. Zároveň ovšem varují, že se od té doby prakticky zastavilo snižování exhalací oxidu uhličitého i dalších látek a energetické i surovinové náročnosti ekonomiky. Přitom výsledky patří mezi "nejhorší v zemích OECD". Recyklace odpadu kulhá pozadu za úrovní dalších zemí a spotřeba pesticidů i průmyslových hnojiv v zemědělství roste.

 

Zpráva OECD doporučuje mimo jiné zvýšit poplatky, které hradí elektrárny, rafinérie, hutě a další znečišťovatelé za vypouštění exhalací do vzduchu, a zahájit ekologickou daňovou reformu. Také upozorňuje, že velké stavby a podobné projekty sice před vydáním povolení procházejí posouzením ekologických dopadů, ovšem procedura je velmi formální a výsledky se neberou vážně.

 

Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„OECD poukazuje na hlavní český problém: máme sice kvalitní ekologické zákony, ale zastaralou ekonomiku, se kterou vláda skoro nic nedělá. České hospodářství je vysoce energeticky náročné, způsobuje rekordní exhalace a málo recykluje. Důležité je také varování, že v českých zákonech jsou sice dobře zavedena občanská práva a posuzují se ekologické dopady velkých projektů, jenže procedury jsou formální a nejsou brány vážně. Po měsíc staré zprávě Mezinárodní energetické agentury je to už druhé podobné varování.“

 

 

Kontakt:      

Martin Ander, telefon 732 565 042, email martin.ander@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí