zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znalec potvrdil azbest v bytech na Chmelnici, radnice je chce přesto prodávat jako „čisté“

13.10.2005
Ovzduší
Znalec potvrdil azbest v bytech na Chmelnici, radnice je chce přesto prodávat jako „čisté“

PRAHA – Na pražském sídlišti Chmelnice začala privatizace bytů, přičemž se potvrdily obavy současných nájemníků. Obyvatelé získali nedávno od úřadu městské části kopii posudku soudního znalce, který byty na zakázku Prahy 3 oceňoval. Posudek konstatuje, že vlivem neodborně provedené rekonstrukce zůstaly ve větracích šachtách zbytky osinkocementových trubek klimatizace, z nichž se může do bytů uvolňovat rakovinotvorný azbest. I přes jednoznačný závěr znaleckého posudku ale radnice nebezpečí popírá a chce byty prodávat jako kdyby vůbec zamořené nebyly.

„Situace začíná být absurdní,“ shrnuje současný stav Martina Chmelová, která zastupuje občanské sdružení nájemníků zamořených bytů. „Radnice zaplatila znalecký odhad nemovitosti, který říká, že ve většině bytů jsou stále zbytky potrubí s azbestem. Přesto byty nabídla současným nájemníkům k odkoupení jako bezvadné. Všichni úředníci Prahy 3 říkají, že o žádném zamoření azbestem nevědí. Prý jsme si to vymysleli. Radnice přímo popírá fakta, která jsou uvedena ve znaleckém odhadu, který nám předložila. Nad tím zůstává rozum stát.“ Podle Chmelové už sdružení prakticky vyčerpalo možnosti, jak se s úřadem dohodnout na vyčištění bytů od nebezpečné látky. Úřad všechny návrhy odmítá. Sdružení proto zvažuje podání soudní žaloby a chce se obrátit i na ombudsmana.

Podle Martina Skalského z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika je přístup Prahy 3 skandální. „Úřad již dříve odmítal zveřejnit výsledky měření koncentrací azbestu v bytech a porušoval tím zákon o svobodném přístupu k informacím. Později vyloučil z privatizace bytů zástupce občanského sdružení, protože poukazovali na zdravotní rizika spojená s azbestovým prachem. Tím mohlo dojít dokonce k porušení ústavních práv lidí. Nyní radnice popírá fakta, která prokázal její vlastní posudek. Takový přístup je v rozporu se všemi zásadami otevřenosti veřejné správy, transparentního rozhodování o veřejném majetku a zastupitelské demokracie,“ řekl Skalský.

Soudní znalec Karel Dolejší v posudku na cenu bytů, vypracovaném na objednávku radnice Prahy 3, přímo napsal: „…Budova byla ostavena v roce 1960 jako typový dům G57 V. Stáří ke dni ocenění je 45 let. Nástavba a rekonstrukce budovy byla provedena v roce 2004. Celkově došlo ke zhodnocení budovy a k částečnému zhodnocení bytů. Dvě třetiny bytů v budově jsou částečně stíněny přistavěnými výtahovými věžemi a jejich tržní hodnota je částečně snížena. Původní spížní skříň v sestavě vestavěných skříní v předsíni bytů byla odvětrána osinkocementovým potrubím. Po provedené rekonstrukci budovy je toto potrubí zaslepeno, je nefunkční, ve většině bytů nebylo odstraněno a může být zdrojem nebezpečných azbestových částic.“

Společná tisková zpráva Občanského sdružení Chmelnice a Centra pro podporu občanů sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí