zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko nevyužívá biopaliva, hrozí postih z Bruselu

14.10.2005
Zemědělství
Česko nevyužívá biopaliva, hrozí postih z Bruselu
V tuzemsku se mají do nafty i benzínu plošně přidávat biopaliva až od roku 2007. A to od dvou do pěti procent. Rozhodla o tom včera vláda. Česko se přitom zavázalo využívat biopaliva už dříve, ale směrnici Evropské komise neplní a hrozí mu za to sankce. Přiznává to i materiál Ministerstva zemědělství. "Je možné očekávat zahájení šetření Evropské komise," uvádí zpráva.
Sankce zatím Brusel nezmiňuje. "Pokud stát nevysvětlí, proč závazek neplní, jde o porušení evropského práva," zdůraznila mluvčí českého zastoupení komise Catherine Sustek.
U pump v Česku zatím není ani nafta s příměsí řepkového metylesteru, ani benzín s biolihem z obilí. Resort zemědělství to vysvětluje tím, že dotace výrobcům metylesteru nejsou dostatečné. Tendr na koncese výrobcům biolihu letos zkrachoval kvůli podezření z korupce. Chyběla i strategie podpory biopaliv. Včera sice tento materiál Ministerstva průmyslu vláda přijala, podle expertů je ale návrh nutné zásadně dopracovat.
Jasno mají politici jen v tom, proč jsou biopaliva potřeba: "Šetří ovzduší, snižují závislost na dovozu klasických paliv a zvýší i odbyt zemědělské produkce," vysvětlil ministr životního prostředí Libor Ambrozek.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí