zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

17.10.2005
Obecné
Krátce - různé

Pardubice - Když obce podpoří stavbu spalovny odpadů v Opatovicích nad Labem, mohou z toho za osm let inkasovat první zisk. I na to upozorňuje Pardubický kraj, aby povzbudil zatím skomírající zájem obcí o vstup do akciové společnosti EVO, která má zaštiťovat výstavbu a provoz spalovny. "Nabízíme obcím v případě ekonomického vstupu do projektu v období od roku 2013 příjmy do rozpočtu," uvedl včera hejtman Pardubického kraje Michal Rabas. Krajská rada podpořila založení a. s. EVO s tím, že tato společnost zůstane nadále otevřená pro další členy, a to nejen obce, ale i privátní subjekty. Ty by mohly vlastnit až desetiprocentní podíl. Základní jmění EVO bude deset milionů korun.
"Kraj v tomto roce částkou tři miliony upíše akcie, získá je do svého vlastnictví a zbývajících sedm milionů korun v příštím roce nabídneme obcím i privátnímu sektoru," dodal hejtman.

Trutnov - Další zajímavou památku mohli vidět návštěvníci víkendové hospodářské výstavy v areálu firmy Texlen na Zelené louce. U vstupní brány do komplexu budov stojí socha sv. Jana Nepomuckého, patrona mostů a vodních toků, často vzývaného rovněž na pomoc proti povodním a pomluvám. Dílo je z roku 1807 a stálo dlouhá léta v okrajové části podnikového areálu. Nyní se ale s velkou pravděpodobností natrvalo vrátí na místo do blízkosti řeky Úpy. Sochu bude nutné zrestaurovat. Důležité bude také jednání mezi Texlenem a městem, v němž se mají vyjasnit majetkové vztahy k uvedené památce.

Občanské sdružení Energy Centre České Budějovice pořádá v rámci doprovodného programu veletrhu Střechy Praha 2006 a výstavy Úspory energií a obnovitelné zdroje fórum starostů a dalších zástupců měst a obcí Energie a obec. Tato akce se uskuteční 27. ledna 2006 na Výstavišti v Praze-Holešovicích pod záštitou ministrů průmyslu a obchodu, životního prostředí, zemědělství a pro místní rozvoj. Na programu budou informace o efektivním hospodaření s energií a využívání obnovitelných zdrojů energie ve městech a obcích, současném stavu i předpokládaném vývoji do budoucna, dotacích a finanční podpoře, dále prezentace vzorových projektů, diskuse a zodpovězení dotazů. Téma fóra je aktuální mj. i v souvislosti s novým zákonem o podpoře obnovitelných zdrojů a připravované směrnici o energetické náročnosti budov. Více se dozvíte na adrese www.eccb.cz

Nové vápenné kapacity plánuje postavit společnost Kotouč Štramberk. Předpokládané výdaje na výstavbu, se kterou se počítá v příštích třech letech, přesáhnou 300 miliónů korun, řekl ředitel firmy Bohumír Volný. Nová vápenka podle něj přispěje ke zlepšení životního prostředí v okolí a umožní zvýšit efektivnost výroby.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí