zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská unie vydává miliardy, aby se ptačí chřipka nerozšírila

20.10.2005
Zemědělství
Evropská unie vydává miliardy, aby se ptačí chřipka nerozšírila
Příprava na boj proti chřipce byla dlouhé měsíce čistě teoretickou otázkou. Dnes je to aktuální věc, ale je velmi obtížné pracovat na výzkumu léku, hovořit o tom a nevyvolat obavy lidí. Na druhé straně, musíme pozorněji sledovat migraci ptactva a to, jakou mohou hrát v epidemii roli. To, k čemu došlo v Turecku a Rumunsku, podporuje teorii o úloze migrujících ptáků při šíření viru.
Didier Houssin, pověřenec francouzské vlády pro boj proti ptačí chřipce
Fakt, že máme případy ptačí chřipky v EU, neznamená, že nám hrozí pandemie ptačí chřipky nebo jakákoli pandemie. Přesto se na ni však připravujeme.
Markos Kyprianu, komisař EU
Počet nakažených ptáků v Evropě je zatím omezený a nemáme žádný důkaz přenosu nemoci na lidi. Doufejme, že to tak i zůstane.
Jack Straw, britský ministr zahraničí
Nikdy jsem si nepomyslil, že to takhle dopadne. Je to jako vědecko-fantastický film - muži v podivných overalech procházející vesnicemi.
Lefter Chirica, zmocněnec rumunské vlády pro okres Tulcea
Je to jako kombinace AIDS a globálního oteplování, ale desetkrát rychlejší. Počet obětí by se mohl pohybovat kdekoliv v rozmezí pěti a 150 milióny.
David Nabarro, nově jmenovaný koordinátor opatření OSN proti ptačí chřipce
S touto nemocí nemůžeme bojovat v nemocnicích a klinikách. Musíme se soustředit na dvorky, kde ty slepice a kachny jsou.
Peter Cordingley, mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) v Indonésii
Od roku 2003 zvýšila firma Roche výrobu léku Tamiflu desetinásobně a zahájila i jednání se společnostmi, které by mohly s výrobou preparátu pomoci, třeba na základě sublicencí. Cílem je, aby Tamiflu mohlo dostat co největší množství lidí. Přípravek lze totiž užívat nejen k léčbě, ale i k prevenci, a to po dobu až šesti týdnů.
Jiří Pešina, Roche ČR
Zdraví veřejnosti by mělo převážit nad potížemi, které vytváří obchod a licenční podmínky.
Mike Ryan, ředitel pro epidemie a pandemická varování WHO
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí