zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Snížit znečišťování má pomoci "černá listina"

27.10.2005
IPPC
Snížit znečišťování má pomoci  černá listina
Nejvíce skleníkových plynů vypustily vloni do ovzduší uhelné elektrárny společnosti ČEZ, nejvíce rtuti opustilo areál ústecké chemičky Spolchemie a nejvíce dioxinů vyprodukovaly Třinecké železárny.
Ekologické sdružení Arnika včera zveřejnilo seznam největších znečišťovatelů životního prostředí. Při sestavování pořadníku vycházelo z takzvaného integrovaného registru znečišťování, který je od konce září veřejně přístupný na adrese www.irz.cz. Údaje o 72 škodlivinách do této databáze poskytlo 871 podniků, ovšem souhrnné tabulky největších znečišťovatelů tam nejsou.
"Pokládáme to za jeden z nejúčinnějších nástrojů, jak přimět podniky k tomu, aby snížily emise toxických látek," vysvětlil smysl "černé listiny" Marek Jehlička, mluvčí Arniky. V první desítce se nejčastěji objevily uhelné elektrárny ČEZ, hutě Mittal Steel Ostrava či chemičky Spolana a Spolchemie. Podniky se hájí, že splňují zákonné emisní limity a že pracují na dalším omezování škodlivin.
"Technickými a organizačními opatřeními se budeme snažit, abychom co nejdříve přední místa v tabulkách opustili," reagoval Jan Martínek, mluvčí neratovické Spolany.
Společnost ČEZ ještě před zveřejněním seznamu oznámila, že plánuje za desítky miliard modernizaci dosluhující uhelné elektrárny a postavit i nové. Tím se zvýší jejich účinnost a zároveň se i sníží znečišťování ovzduší. "Emise poklesnou na třetinu," slibuje mluvčí Ladislav Kříž.
Ústecká Spolchemie sice také obsadila na žebříčku Arniky přední místa, ale podle mluvčího chemičky Zdeňka Rytíře se škodliviny do životního prostředí ani nedostanou. "Drtivá většina emisí, které jsme nahlásili do registru, opouští náš areál v odpadech. A ten se bezpečně zneškodňuje," vysvětluje Rytíř.
Arnika chce seznamy zveřejňovat každý rok. V USA takový postup pomohl k tomu, že se během pěti let snížily emise o desítky procent.
Sdružení je přesvědčené o tom, že do registru znečišťování nedodaly údaje o vypouštěných škodlivinách všechny firmy, anebo že vybrané podniky některá data zatajily. Chce se proto obrátit na Českou inspekci životního prostředí, aby vytipované továrny prověřila. Firmám přitom hrozí pokuta až půl miliónu.
"Informace o emisích nezatajujeme," tvrdí Jan Martínek, mluvčí neratovické Spolany, o jejíž prověření chce sdružení Arnika také požádat.

Kdo v Česku nejvíce znečišťuje životní prostředí
Rakovinotvorné látky
Ivax Pharmaceuticals Opava
Spolana Neratovice
Kurt O. John Březůvky
Skleníkové plyny
ČEZ - elektrárna Prunéřov
ČEZ - elektrárna Počerady
Mittal Steel Ostrava
Organické látky (PCB, dioxiny)
Spolchemie Ústí nad Labem
ŽDB Bohumín
Lasselsberger Lubná
Zdroj: Arnika, www.irz.cz
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí