zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovna vadí také na Hradecku

01.11.2005
Odpady
Spalovna vadí také na Hradecku
V Opatovicích včera lidé protestovali proti plánované obří spalovně komunálního odpadu, jejímž komínem mají ročně vyletět zplodiny ze 100 tisíc tun odpadu.

Hradec Králové - Uvažovaná spalovna má dost odpůrců i na Hradecku. Z Hradce, Vysoké nebo třeba z Praskačky je to do Opatovic kousek.

Bojí se jedovatých látek

"Spalovna by zhoršila kvalitu života v okolních obcích," je přesvědčen Adam Záruba z Hradce Králové, jeden z lidí vystupujících proti její výstavbě. Hlavním důvodem obav veřejnosti jsou podle něho očekávané znečištění životního prostředí toxickými látkami ze spalin i z popílku, který při pálení vznikne. Problematická je například i doprava odpadu do spalovny a následný odvoz popílku.

Receptem je třídění

Krokem správným směrem by podle odpůrců výstavby spalovny bylo důslednější třídění odpadů a využití alternativní možnosti mechanicko-biologické úpravy odpadů. Ta spočívá v roztřídění odpadu na jednotlivé složky a v biologické úpravě jeho organické složky například kompostováním. Využitelné části odpadu se dále dají zpracovat jako druhotné suroviny.

Ovzduší? Horší bude dálnice

Výhrady ke spalovně má i krajské město. Náměstkyně primátora Pavla Finfrlová před časem uvedla, že největší připomínka se týká manipulace se škvárou a popelem, kterých má spalovna ročně vyprodukovat až 30 tisíc tun.
Blízko uvažovanému místu vzniku spalovny leží obec Praskačka, zejména její části Sedlice a Krásnice. Starostka Miroslava Součková se domnívá, že zhoršení kvality ovzduší nebude takové, jaké obyvatele čeká po dostavbě pražsko-hradecké dálnice. Její trasa totiž vede v bezprostřední blízkosti obce. "Ta na nás bude mít daleko větší dopad," je přesvědčena. Podle jejího osobního názoru by základem likvidace odpadů mělo být třídění. U některých složek, například starých koberců, je ale podle starostky spalování nejlepším řešením.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí