zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fantom podřezal u Broumova les

04.11.2005
Les
Fantom podřezal u Broumova les
 Šonov - Stovky vzrostlých smrků, borovic a jedlí jsou naříznuté do poloviny kmenů, takže při poryvech větru se kácí k zemi. Policie šetří, kdo více než tři hektary lesa zpustošil.

Zloději, kteří počítali s tím, že poškozené více než stoleté stromy se budou muset pokácet, se však přepočítali: vedle soukromého lesa omylem zabrousili s pilami i do státního.

Jejich řádění ale provází další záhada: firma Gottardo, která vlastní část lesa, prakticky neexistuje. Dům v Dyjákovicích u Znojma, kde podle obchodního rejstříku sídlí spolu s dalšími nedohledatelnými firmami, je dlouhá léta prázdný. A ani místním firma Gottardo nic neříká.

"Připadá mi jako nějaký bílý kůň, jenom jim sem chodí obsílky z finančních úřadů," řekla úřednice obecního úřadu.

Podvedený se cítí Rudolf Kolář, který od Gottarda les koupil, zatím však na něj nebyl převeden.

"V tomhle státě se už ničemu nedivím," uvedl Kolář.

"Už to jde z kopce i se zloději, když se takhle spletou. Musíme odtěžit 500 kubíků. Stromy byly navíc nařezány neodborně vysoko nad zemí, další byly znehodnoceny tím, jak se rozštíply při pádech. Ještě vyšší je ekologická škoda," řekl mluvčí Lesů České republiky Lubomír Šálek.

Policisté nevylučují variantu, že les nechal pokácet jeho vlastník. Tím by obešel zákaz kácet nad limity těžby, které mají výjimku právě při poškození lesa. Škoda je vyčíslena na 700 tisíc.

"Šetříme to jako poškození cizí věci a životního prostředí neznámým pachatelem. Vzhledem k tomu, že se les nachází na území chráněné oblasti, zde činí trestní sazba odnětí svobody dva až osm let," dodala policejní mluvčí Eva Prachařová.

Broumovská radnice vydá zákaz vstupu do lesa kvůli padajícím stromům.

Pachatelé jsou neznámí. Rovněž po firmě, která část lesa vlastní, se slehla zem.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí