zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

11.11.2005
Obecné
Krátce - různé

Po zhlédnutí televizního vystoupení zástupců občanských sdružení, politologů a zástupců tisku na téma význam občanských sdružení jsem dospěl k názoru, že je prospěšné usilovat o vliv nad ochranou životního prostředí. Ale daleko prospěšnější je usilovat o moc nad touto ochranou. Pokud však toto úsilí ochráncům selhává a nejsou schopni se v řádných volbách dostat do parlamentu, pak jim zřejmě nezbývá nic jiného než se přivazovat ke stromům a vytvářet malicherné kauzy. Z toho nakonec vzniká averze k ochranářům v celé společnosti. Antonín Zíma, Hodonín

Od roku 2008 by mohly české firmy při naplňování mezinárodní dohody o snižování emisí investovat v zahraničí. Umožňuje to novela zákona o obchodování s emisemi, kterou přijala vláda. Firmy, aby splnily své závazky, budou moci investovat do zlepšení ovzduší v jiné zemi za výhodnějších podmínek.
Změna zákona neovlivní počet emisních povolenek, které podniky dostaly přidělené od státu na léta 2005 až 2007. Zavedení obchodů s emisemi má motivovat podniky k redukci vypouštění škodlivin a tím zajistit závazek EU snížit emise do roku 2012 o osm procent v poměru s produkcí na počátku 90. let.

Evropská komise připravuje akční plán na téma dobré životní podmínky a ochrana chovných zvířat. V plánu by měla být zohledněna i stanoviska veřejnosti. Proto Komise připravila dotazník, jehož zodpovězením je možné se do konzultace aktivně zapojit, a to do 11. prosince 2005 Dotazník je přístupný na adrese:
http://europa.eu.int/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=animalwelfareactplan〈=en

Estonsko, Litva a Lotyšsko a také Polsko upozorňují na možný negativní vliv plynovodu, který má vést po dně Baltického moře a spojit ruská naleziště zemního plynu s Německem. Představitelé těchto států žádají, aby se do realizace projektu v hodnotě 4 miliardy EUR více vložila Evropská unie. Problém vidí hlavně v tom, že na dně Baltického moře leží např. velké množství vraků válečných lodí, které byly v oblasti potopeny za 2. světové války a které mají stále na palubě náklad zbraním kromě jiného i chemických. Při výstavbě plynovodu by mohlo dojít k porušení vraků a k úniku chemických látek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí