zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podivné odpouštění

11.11.2005
Zemědělství
Podivné odpouštění
 Plní stát své povinnosti akcionáře? Za ochranu spotřebitelů v supermarketech se ministr zemědělství Petr Zgarba bije jako lev, ale ochránit státní půdu před spekulanty a státní podíl v potravinářském podniku Setuza se mu nedaří. Podle tajné smlouvy stát zřejmě nevýhodně prodá své akcie v ústecké firmě Setuza společnosti Český olej. Zgarba má nejvyšší pravomoc v Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu (PGRLF), který smlouvu schválil ještě za dob ministrování Jaroslava Palase.

PGRLF drží v ústecké firmě 38,3 % a pokud je Český olej získá, bude mít v Setuze téměř 90 % akcií. Zadlužený zpracovatel rostlinných olejů Setuza hospodaří s trvalou ztrátou, ať se řepky na polích urodí málo nebo hodně. S financováním nákupu suroviny má firma potíže od dob, kdy se pokusila uhradit své dluhy zápočtem nechvalně proslulé Némethovy pohledávky. Banky jí z obav, aby podobnou transakci nezopakovala, odmítají půjčit. Vše došlo tak daleko, že Setuza v minulých dnech prodala své ochranné známky na zubní pasty. Cena za operaci je podle mluvčí firmy Marie Logrové tajná.

Stát se snaží monopolnímu zpracovateli řepky pomoci, aby zemědělci neztratili odbyt, a tak Setuze leccos prochází. Na jaře v podniku inspekce veterinářů z Bruselu zjistila, že se tu vedle jedlých olejů zpracovává kafilerní tuk na glycerin pro výrobu pneumatik. Aféra se ututlala, ačkoli veterináři podezírají kafilerní tuk z přenosu BSE, takže do potravinářských provozů nesmí. Je tedy otázkou, nakolik svědomitě PGRLF plní své povinnosti akcionáře. Už proto, že Setuza ovládla výrobny metylesteru řepkového oleje, který se používá na bionaftu - palivo budoucnosti - by se stát rozhodně neměl vzdávat svého podílu lacino.

AUTOR: ALICE OLBRICHOVÁ
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí