zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelení: výstavba jezu na Labi je ekonomickým rizikem a neuleví kraji od kamionů

14.11.2005
Voda
Zelení: výstavba  jezu na Labi je ekonomickým rizikem  a neuleví kraji od kamionů

Zelení na Ústecku upozorňují na to, že záměr výstavby jednoho či dokonce dvou jezů na Labi, který minulý pátek prezentoval  ministr dopravy Milan Šimonovský, je ekonomickým hazardem  z hlediska návratnosti  vynaložených investičních prostředků, protože po říční přepravě není dostatečná poptávka.

    Stavba jezů na Labi neulehčí ani silnicím v kraji, jak tvrdí Šimonovský. „U budoucího jezu v Děčíně se zboží bude překládat z lodí i na nákladní automobily. Výstavba jezu u Děčína tak povede k nárůstu kamionové dopravy v regiónu, stejně tak jako plánovaná výstavba čínské loděnice,“ uvedl Marian Páleník, ředitel společnosti Přátel přírody, která se problematikou dolního Labe zabývá již deset let. „Problém říční dopravy na dolním  Labi  lze řešit   i obnovou zastaralého lodního parku a nákupem lodí s nízkým ponorem,“ dodal Marian Páleník.

    Podle názoru ústeckých zelených by se dopravní situace v kraji  měla řešit v mezinárodním kontextu levnější, rychlejší a  efektivnější cestou, a to převodem přepravy nákladů na železnici. „Už dnes by se dala daleko lépe využít  volná kapacita železnice v nákladní přepravě, pokud by se zvýhodnila kombinována doprava pomocí vhodných ekonomických nástrojů,“ uvedl Jiří Škoda z ústecké organizace Strany zelených.

   „Investice z dotací by měly směrovat do budování terminálů, logistických center  a zvýšení průměrné rychlosti v mezinárodní nákladní železniční dopravě,“ dodala  předsedkyně ústecké krajské organizace Strany zelených Džamila Stehlíková. „Nákladní  elektrická železniční doprava je  na rozdíl od automobilové či vodní dopravy daleko  šetrnější k životnímu prostředí a ke klimatu, a proto je také nejperspektivnější. Lidem v kraji by se ulevilo od kamiónů.“

 

 

Kontakty:

 

Džamila Stehlíková

předsedkyně ústecké krajské organizace Strany zelených

Murmanská 13/1246

100 00 Praha 10

dzamila.stehlikova@zeleni.cz

tel.: 420 724 207 917

 

Marian Páleník

ředitel společnosti

Přátelé přírody, o. p. s.

Masarykova 1493/78

400 01 Ústí nad Labem

marian@prateleprirody.com

skype: prateleprirody

tel.: 420 603 284 725
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí