zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna rozhodne, zda bude nakládání s odpady levnější

21.11.2005
Odpady
Sněmovna rozhodne, zda bude nakládání s odpady levnější
Poslanecká sněmovna by měla na nadcházející poslední řádné schůzi v roce rozhodnout, zda bude nakládání s odpady levnější. Před schvalováním je totiž návrh pražského magistrátu přeřadit nakládání s odpady ze základní devatenáctiprocentní do snížené pětiprocentní sazby DPH. Proti této změně se ale staví sněmovní rozpočtový výbor.

Sněmovna přeřadila sběr a zpracování komunálních odpadů ze snížené do základní devatenáctiprocentní daňové sazby od 1. května loňského roku. Zastupitelé tvrdí, že zvýšení DPH vyvolalo jen v Praze za rok 2004 nárůst nákladů o 52,6 milionu korun.

"Tím došlo ke čtrnáctiprocentnímu zvýšení nákladů obcí na tomto úseku," píšou v důvodové zprávě zastupitelé Prahy. Sběr a zpracování komunálního odpadu zahrnuje také jeho svoz, využívání a odstraňování.

Zastupitelé navrhují, aby novela zákona nabyla účinnosti 1. ledna 2006. Tvrdí, že pokud by se například jen v Praze DPH ve výši 19 procent uplatňovala po celý rok, vyvolalo by to zvýšení nákladů na straně města téměř o 80 milionů korun.

"Současné zvýšení daně představuje zbytečnou finanční zátěž pro obce i občany a demotivuje snahu občanů třídit komunální odpad, a chránit tím životní prostředí. Legislativa EU umožňuje u této služby sníženou sazbu daně uplatnit," tvrdí zastupitelé.

Navrhovaná právní úprava, pokud bude přijata, bude představovat v příštím roce pro státní rozpočet snížení příjmů u DPH o 516 milionů korun. Na druhé straně však bude znamenat snížení finanční zátěže pro rozpočty obcí.

Zdroj: www.epravo.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí