zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hnutí DUHA vítá koncepci daňové reformy

22.11.2005
Obecné
Hnutí DUHA vítá koncepci daňové reformy

Hnutí DUHA přivítalo ministerský návrh ekologické daňové reformy, o kterém referuje dnešní tisk [1]. Ekologická organizace podotkla, že plán pomůže snížit plýtvání energií v české ekonomice, vytvořit tisíce nových pracovních míst a snížit exhalace oxidu uhličitého.

Reforma spočívá v balíčku různých daňových opatření, která mají podpořit efektivnější spotřebu energie a šetrnější dopravu. Zároveň se o stejnou částku sníží výše sociálního pojištění, takže celá operace nebude pro spotřebitele i stát znamenat zisk ani výdaj navíc.

Debatu o ekologické daňové reformě vedou vládní politici už od roku 1996. Přípravy začaly za Zemanova kabinetu a všechny tři koaliční vlády v současném volebním období ji zařadily do svého programového prohlášení.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

"Návrh je výbornou zprávou pro lidi bez práce, pro konkurenceschopnost české ekonomiky trpící vysokou energetickou náročností i pro naše zdraví poškozované znečištěním. Politici o reformě mluví léta, ale nikdy to k ničemu nevedlo. Mezitím máme skoro dvakrát větší spotřebu energie na vyrobenou korunu HDP než patnáct států původní EU, patříme k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého a tisíce lidí jsou zbytečně nezaměstnaných kvůli vysokému zdanění práce. Daňová reforma, jež ulehčí podnikům, které chtějí investovat do efektivních technologií a vytvořit nová pracovní místa, je urgentně potřeba. Politická debata by se měla rychle pohnout od konceptu ke konkrétním novelám zákonů."

Kontakt:             Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 222 514 759, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí